přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. srpna 2005, 16:09

Clay míří za desetibojařským zlatem, Šebrle ztrácí

Už tak velký náskok Američana Bryana Claye na průběžně druhého Romana Šebrleho po tyči ještě vzrostl. Po osmi disciplínách desetiboje činí 222 bodů.

Naděje Romana Šebrleho na zisk prvního titulu mistra světa v kariéře získaly další povážlivé trhliny. Po disku se světovému rekordmanovi příliš nevydařil ani skok o tyči. Šebrle sice překonal laťku ve výšce 480 centimetrů na první pokus, následně ale vynechával a na 5 metrech byl třikrát neúspěšný. Za 480 centimetrů si do helsinského konta připsal jen 849 bodů, celkově jich v osmi disciplínách nasbíral 7052.

Ani Clay se přes pět metrů nepřenesl. Narozdíl od Šebrleho ale postupnou výšku 490 centimetrů nevynechal. Skočil jí na druhý pokus a získal 880 bodů. Jeho náskok na Šebrleho narostl na hrozivých 222 bodů. A nutno přiznat, že ani vyhlídky nejsou před oštěpem příliš příznivé. Clay je výtečný vrhač, a přestože jeho osobní rekord v této disciplíně je o něco horší než Šebrleho, v letošní sezoně háže dál. Uvědomuje si to i Roman Šebrle. "Udělám maximum, abych se mu přiblížil. Ale když budu upřímný, Bryan je kvalitní závodník, a kdybych já byl na jeho místě, určitě bych to nepustil. A myslím, že on to taky
nepustí," přemýšlel český desetibojař realisticky. Chce se však o to pokusit. "Budu koukat na sebe, odvedu sto procent a uvidíme na konci," prohlásil.

Tyč také s nejvyšší pravděpodobností pohřbila veškeré medailové naděje pro trojnásobného mistra světa Tomáše Dvořáka. Po sedmi disciplínách šestý závodník průběžného pořadí překonal o tyči jen 420 centimetrů a propadl se na 12.místo. "Tak si radost holt neudělám," hlesl po skoku o tyči Dvořák.
"Chtěl jsem skočit 480 a myslím, že jsem na to měl," prohlásil a krčil rameny. V tyči se tak připravil o 160 bodů a jeho konečný výkon se tak může pohybovat na hranici 8100 bodů. "Na medaili jsem nemyslel, spíš mě mrzí, že neudělám ten součet, co jsem chtěl," zmínil se o čísle 8300 bodů, které si naplánoval.
 

Naopak, výrazně si polepšil vítěz disciplíny André Niklaus z Německa. Za 530 centimetrů si připsal 1004 body a poskočil na deváté místo. Novým kandidátem bronzu se stal Rus Alexandr Pogorelov, který na průběžně čtvrtou pozici odsunul Estonce Kristijana Rahnua.             

Adam Pražák, ČTK