přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. března 2010, 11:15

Clay a rekord na Kladně. Co pro to bude třeba?

Vícebojařský TNT-Fortuna meeting přivábil olympijského vítěze a čerstvého halové mistra světa, který se zde pokusí zaútočit na SR Romana Šebrleho. Organizátoři mu budou nápomocní. Jak?

„Jednou přivezeme Bryana Claye a připravíme mu optimální podmínky k překonání světového rekordu,“ vyhlásil před rokem ředitel mítinku Zdeněk Lubenský na tiskové konferenci i před jeho stávajícím držitelem Romanem Šebrlem. Co znělo vloni v květnu jako hudba budoucnosti nebo smělá vize, nabralo nyní reálnější kontury. Ve středu rozeslali organizátoři mítinku tiskovou zprávu, v níž stojí, že hvězdný Američan skutečně přijede a o rekord se pokusí. „Není to rána z čistého nebe, ale výsledek naší asi dvouleté debaty s ním a jeho manažerem Paulem Doylem. Vždy ale dosud stálo něco v cestě. Ať už to byly americké kvalifikace na velké akce nebo fakt, že nejsme součástí Challenge IAAF,“ vysvětluje Lubenský s tím, že letos obě zmiňované překážky padly. TNT-Fortuna meeting se stal součástí prestižního seriálu, na jehož konci jsou lákavé finanční odměny pro úspěšné závodníky, a také se nekoná žádná soutěž, kvůli níž by Američané pořádaly nominační závody. Navíc je Clayovi už třicet let a má tedy jednu z posledních reálných šancí na výkon Romana Šebrleho 9026 bodů zaútočit.  


Bryan Clay v Götzisu, foto: www.graf.cz

Nabídli jsme mu podmínky, které šlo jen těžko odmítnout. Postaráme se o něj i o jeho manažera a rodinu už od mítinku v Götzisu, tedy více než 14 dní před závodem. Konkrétní ubytování je ještě v jednání, ale nebude to typický hotel. Samozřejmostí bude auto a další podobné věci. Náklady na jeho start se tak vyšplhají asi na milion korun. A to samozřejmě nepočítám prize money a bonus za případný světový rekord, o němž stále jednáme,“ prozradil Lubenský, který bude též jako bývalý tyčkařský reprezentant a stávající kouč Clayovi k dispozici i v případě, že by chtěl pomoci s nácvikem této disciplíny. „Říkal, že u nich v Kalifornii nemohl vertikální skoky kvůli dešti moc trénovat a trochu se s nimi pere. Bylo to znát i na HMS, kde sice skočil pět metrů, ale bylo to dost na náhodu,“  zmínil Lubenský, který se kvůli své aktivitě musí vyrovnávat i s negativním ohlasem.

„Přečetl jsem si, že nepřeju rekord Romanovi a že mu ho chci sebrat a jak by bylo dobře, kdyby mi to nevyšlo. Ale tak to není.  Já samozřejmě Romanovi fandím, když závodí, a chci aby skončil co nejlépe. Ale tohle je druhá role. Jako organizátor mítinku chci, aby zde padly nejlepší výkony. Neklepu se na to, že by Clay Romanův výkon překonal, ale rekordy jsou tu přeci k tomu, aby se překonávaly a myslím, že i Roman to tak bere,“ říká Lubenský.

Společně s Clayem přijede do Kladna i další člen manažerské skupiny Paula Doylea, mistr světa z Berlína Trey Hardee. Naopak jistojistě neuvidíme čerstvého halového rekordmana  Ashtona Eatona. „Nemůže přijet, není ještě profík a má povinnosti ve škole. Navíc nikde není psáno, že by se mu obdobně skvěle vedlo i v desetiboji, je to jiná disciplína,“ dodává  Lubenský.

Adam Pražák

Vytisknout