přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Clay a Klüftová v Kladně?

Na slavném mítinku v Götzisu bude dotvořena startovní listina vícebojařského závodu v Kladně, jehož premiérový ročník se bude ve středočeském městě konat 19. a 20. června.

Pořadatelé lákají diváky na účast světového rekordmana Romana Šebrleho a trojnásobného mistra světa Tomáše Dvořáka, usilují zároveň ale i o start aktuálního světového šampiona Bryana Claye z USA a olympijské vítězky v sedmiboji Caroliny Klüftové.

Právě v Mekce vícebojů se rozhodne. Jistými vícebojaři pro Kladno jsou bronzový medailista z OH v Aténách Dmitrij Karpov z Kazachstánu, nebudou chybět Rus Alexander Pogorelov a Bělorus Andrej Kraučanka, medailisté z letošního HME v Birminghamu. Mezi ženami se představí Ukrajinka Natalija Dobrynská a zřejmě také kvalitní Francouzka Marie Collonvilléová. "Většina atletů účast v Kladně potvrdí nebo odmítne až v Götzisu," řekl na dnešní tiskové konferenci ředitel závodu Zdeněk Lubenský, bývalý český rekordman ve skoku o tyči. Kladno se má stát obdobou slavného rakouského mítinku. Stadion na Sletišti svými parametry i pro diváky vyhovuje, platí za jeden z nejlepších v České republice.

Lákadlem pro Claye má být rovněž milionová prémie za světový rekord, o který se Američan prý chce pokusit rovniž příští víkend v Götzisu. "Jestli se mu to nepovede v Götzisu, v Kladně určitě," usmíval se patron závodu a jeden z jeho tvůrců Dvořák. Světový rekord drží od roku 2001 výkonem 9026 bodu právě z Götzisu Šebrle. Na start závodu, jehož rozpočet je šest milionu korun, by se mělo postavit šestnáct desetibojařů a dvanáct sedmibojařek, z poloviny vždy složených z českých závodníků. Za první místo je odměna 6000 eur, prize money budou udělovány do šestého místa.

Ženy si přijdou na poloviční prémie. Na startovné organizátoři vynaloží asi třetinu až polovinu celkového rozpočtu. "Starty hvězd Claye a Klüftové jsou hodně závislé na startovném, ale usilujeme o oba," potvrdil Lubenský. "Je však pravda, že Clay je priorita," doplnil. Američan, jemuž se nedávno narodila dcera a ve středu mu k ní po telefonu blahopřál i Šebrle, má v termínu kladenského víceboje americkou kvalifikaci na MS. Jako obhájce titulu však na ní nemusí startovat. "Na tu kartu hrajeme. Uděláme vše, aby přijel," slíbil Lubenský. "Götzis je pro všechny malá generálka na kladenský mítink," vtipkoval Dvořák, který rovněž do Rakouska odjede, už podvanácté v kariéře. Vedle něho a Šebrleho budou v Rakousku závodit také Josef Karas a možná i mladý Dvořákův svěřenec Antonín Vácha, mezi ženami Denisa Ščerbová.

Organizátoři se nebojí netradičního termínu závodu v úterý a ve středu. Věří, že diváci přijdou. "Určitě to bude tahák. Na víkend stejně všichni radši jezdí na chalupy," přemýšlel nahlas Dvořák. "Vím, že tradiční jsou víkendy, ale není žádný důvod, proč bychom neměli začít novou tradici," prohlásil Lubenský. Pro diváky bude připraven bohatý doprovodný program, jehož se zúčastní také nejlepší česká oštěpařka Barbora Špotáková, bývalá vícebojařka. "Jsem moc rád, že takový mítink je konečně i v Čechách. Takovou myšlenku mělo plno lidí již dříve, ale konečně se jí podařilo zrealizovat," uvedl Šebrle, jehož přípravu na Götzis v minulém týdnu narušila krátká nemoc, ale v Rakousku chybět nebude. Věří, že třítýdenní pauza mezi oběma závody mu pomůže. "Je to ideální. Už jsem to tak absolvoval několikrát a vždy jsem v tomu druhém víceboji udělal větší výkon," dodal olympijský vítěz.

                                                                                                         alf