přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Čínským dálkařkám vládne šestnáctiletá

Třetí den 11. Čínských národních her přinesl další kvalitní atletické výsledky. Ženskou soutěž v dálce vyhrála v dorosteneckém asijském rekordu 6.74 teprve 16letá Lu Minjia.

Poprvé na sebe mladá atletka upozornila vloni na čínské olympijské kvalifikaci, kterou vyhrála výkonem 644 cm. To jí bylo teprve 15 let. Letos se stala v Brixenu dorosteneckou mistryní světa a svou rapidně stoupající kariéru posvětila v Jinanu vítězstvím na Národních hrách, které jsou v Číně brány vysoce prestižně. Do soutěže vstoupila výkonem 632 cm a hned tím dalším, který měřil 6.60 m,  přepisovala asijské dorostenecké tabulky. To však ještě nebylo z její strany všechno, neboť v páté sérii přidala ke svému maximu dalších 14 cm.Takhle daleko neskočila žádná čínská dálkařka už čtyři roky, ve světovém srovnání pak jde o třetí nejlepší výkon všech dob v kategorii do 17 let.

Vynikající výkony přinesly i předchozí dva dny. Diskařka Li Yangfeng zlepšila v soutěži své pět let staré osobní maximum o více než dva metry a výkonem 66.40 se dostala do čela letošních tabulek.  30letá diskařka, která se letos potýkala se ztrátou formy a nekvalifikovala se ani na MS, hodila při soutěži o 5 metrů více, než bylo její dosavadní sezonní maximum. I v jejím případě šlo pro Čínu nevídaný hod. Dále hodila naposledy před 12 lety Xiao Yangling, která tehdy posunula rekord soutěže na rovných 70 m.

Zazářila i dvacetiletá koulařka Gong Lijiao. Bronzová z MS v Berlíně byla favoritkou soutěže a svou roli potvrdila měrou vrchovatou výkonem 20.35 m. A do třetice museli domácí dlouze vzpomínat, kdy naposledy viděli takový vrh! Ve vzpomínkách se museli vrátit o 15 let a šet dní.

Kompletní výsledky zde. 

Adam Pražák

Vytisknout