Číňané dominují Východoasijským hrám

V Macau pokračují v pořadí čtvrté Východoasijské hry, dnes byl odstartován atletický program.
První den atletických soutěží bylo rozdáno devět sad medailí, z toho osm zlatých vybojovali reprezentanti Číny.

Sportovci nejlidnatější země světa si počínají suverénně vůbec v celém dosavadním průběhu Her, v pětašedesáti finálových disciplínách získali 48 zlatých medailí, ke kterým přidali 14 stříbrných a 5 bronzových úspěchů.

Východoasijské hry se konají počtvrté v historii, pravidelně rok po letních olympijských hrách. Od roku 1993 soutěž hostily postupně Čína, Korea a Japonsko.

Ve finále nejrychlejšího sprintu se prosadil Hu Kai v čase 10.40, zlato ze stovky žen patří Qin Wangping (11.65). Titul v soutěži diskařů si zajistil Wu Tao hodem dlouhým 61.74 m.

Na trati 10000 metrů kralovala Bao Guijing, držitelka nejlepšího světového času této sezony v kategorii juniorek. V Macau zaběhla Číňanka šestou nejrychlejší "desítku" letošního roku (32:35.07).

Shodný výkon 1.85 metru předvedly dvě nejlepší výškařky. Zlato získala Číňanka Jing Xuezu před svou šestnáctiletou reprezentační kolegyní Ženg Xingjuan. Ta už letos dokázala zdolat laťku ve výšce 1.92 m.