Čína ztratila ikonu ještě před rozběhem

pondělí 18. srpna 2008
V pondělním dopoledním programu se představila pětice českých reprezentantů. Dál postupuje překážkář Svoboda, ostatní jsou vyřazeni.

Čínská národní tragédie
Události kolem českých překážkářů zastínil konec největší čínské atletické naděje, Liu Xianga. Obhájce aténského zlata na 110 m překážek se při rozcvičování zranil. Do Ptačího hnízda vstoupil, zkusil i vyběhnout při startu, který byl někým jiným ulitý, poté však odkulhal pryč a veškeré do něj vkládané naděje skončil.
"Nechtěl odstoupit, i když se bolest dnes ráno zhoršila, ale pak už byla nesnesitelná. Moc chtěl běžet, nastoupil do rozběhu, ale prostě to nešlo," řekl na tiskové konferenci hlavní kouč čínských atletů Feng Šu-jung. "Plakal, je v depresi," doplnil Liou Siangův osobní trenér Sun Chaj-pching, sám evidentně velmi zdrcený.
Dnes podle jeho slov doplatil slavný překážkář, spolu s basketbalistou Jao Mingem největší čínská sportovní celebrita, právě na problémy s pravou achillovkou. "Ta ho trápí už asi šest nebo sedm let. Začalo to už před olympiádou v Aténách a od té doby to občas přijde a zase odejde," uvedl Sun Chaj-pching. "Nemůže skoro ani chodit, obávám se, že letos už závodit nebude," dodal.
"Udělali jsme vše, co bylo v našich silách. Věřím, že to čínský lid pochopí," prohlásil Feng Šu-jung. Fanoušci také hned po nečekaném odstoupení vyjadřovali Liou Siangovi svou podporu. "Určitě se vrátí, moc mu fandíme. Bylo vidět, jak moc ho to bolí," řekla jedna z divaček agentuře Reuters.
Velmi podobně dopadl i stříbrný z posledních Her Terrence Trammell, který přeběhl jednu překážku a poté v bolestivé grimase opustil svou krajní dráhu. Na startu se neobjevil také bývalý halový mistr Evropy Lotyš Olijars.

Svoboda dál, Sajdok končí
Z českého dua se lépe dařilo Petru Svobodovi, který z celkového sedmého místa (třetí ve svém rozběhu) postoupil bez problému mezi 32 nejlepších. Český rekordman zopakoval právě na setinu čas bývalého národního maxima 13.43, které letos několikrát zdolal a zítra jej čeká čtvrtfinále.
Přestože byl Svoboda jedním z nejrychlejších překážkářů, vůbec neměl ze svého výkonu radost. Prý se dosud ještě nedokázal aklimatizovat. "Usnu ve tři ráno a vstávám v devět, dneska dokonce v osm. Cítím se hrozně," prohlásil po rozběhu pro ČTK. "To byl výkon tak 60 procent toho, čeho jsem schopen, navíc se mi podlomila noha po startu," naznačil, že má na víc. "Neumím běhat ráno," doplnil. Nesedí mu ani dusné počasí, které v Pekingu panuje. "Je na mě hrozný horko, rád běhám v chladnějším počasí. Na startu jsem stál a vůbec jsem necítil tu jiskru," uvedl. Nakonec ale připustil, že musí být rád, že postoupil. "To je důležité," řekl Svoboda.
Čtvrtfinále ho čeká v úterý k večeru. "Nebude slunko, snad to bude lepší," řekl. Trochu ho trápí bolavý zub. "Byl jsem tady u zubaře, mám tam zánět. Snad mě to neomezí," dodal.

Stanislav Sajdok přes povedený start nechytil dle slov svého trenéra Tomáše Dvořáka správný rytmus a cílový čas 13.89 stačil na 2. nepostupové místo, pět setin od dalšího kola. Už náběh na první překážku byl podle Sajdoka špatný. "Byl jsem po startu blízko první překážky," popsal s tím, že se možná nevyrovnal s rychlým povrchem v Ptačím hnízdě. Nechytil proto potřebný rytmus. "A pak už se to se mnou táhlo celý závod. Možná jsem do toho pak měl jít víc po hlavě. Bylo to špatné," prohlásil.

Také Ledvinová, Vojtík a Götz končí
Se ctí obstála kladivářka Lenka Ledvinová. Všechny tři její pokusy dolétly za 65 metrů, ten nejdelší z třetí série dopadl na 67.17 metru. To je její druhý nejlepší výkon sezóny po nedávném národním rekordu z Plzně, který jí posunul do Pekingu. Při své olympijské premiéře tak skončila 26. Do finále postoupila z prvního místa Kubánka Morenová (73.92), o medaile si zahází i Slovenka Hrašnová.

Dvoustovkař Jiří Vojtík pokračuje v smůle na velkých závodech. Tentokrát vyfásnul první dráhu a přestože předvedl druhou nejlepší startovní reakci a také zatáčka se mu vyvedla, doběhl v prvním běhu na čtvrtém nepostupovém místě, sedm setin od Stéphane Bucklanda. A ani čas 21.05 nestačil dalšímu českému rekordmanovi na osmičku, která se podívala do čtvrtfinále časem a svěřenec svého jmenovce Nejdla skončil celkově 41. Vojtík první start v rozběhu ulil. "Takže si pak všichni museli dávat pozor, což mi možná trochu pomohlo," vysvětloval, proč sáhl k předčasnému startu. Chválil si start i výběh ze zatáčky. "Ale s výkonem rozhodně nemůžu být spokojen. Ten čas měl být o dost lepší," dodal.
Jasně nejrychlejší z osmi běhů byl Brian Dzingai (Zimbabwe) za 20.25, to favorti favoritů Usain Bolt se mohl šetřit časem 20.64. Evropský rekordman Obikwelu po nezdaru na poloviční trati vůbec nestartoval, jiný výpadek se nekonal.

Rudolf Götz se do semifinále čtyřstovky neprobojoval, nestačil mu k tomu ani druhý životní čas 46.38, když ve čtvrtém běhu skončil šestý. Svěřenec Petra Novotného závod velice svižně rozběhl, zejména v závěrečných 50 metrech mu sice došlo, přesto z toho byl solidní výkon, který stačil na konečné 42. místo. Götz neúspěch přisoudil tomu, že běh nezvládl takticky. "Moc jsem to napálil," řekl novinářům. Tempo nasadil podle Hurtaulta Erisona v dráze před ním, neboť měl takřka stejný osobní rekord. "Jenže jsem ho za chvíli doběhl," uvedl český čtyřstovkař. "A při výběhu do cílové rovinky mi došly síly," dodal. Na postup časem bylo třeba 45.43, poslední výkon přímo postupujícího byl 45.96.
Dál jdou oba největší američtí "kohouti" Wariner a Merritt, naopak v sezóně laborující aktuální halový mistr světa Kanaďan Christopher končí, stejně dopadl i držitel předešlých dvou stejných titulů Grenaďan Francique. Nejlepšího rozběhového času 44.79 dosáhl Chris Brown (Bahamy).

Američany postihl další výpadek. Po nezdaru v dálce se do finále nepodívá také žádný z trojskokanů. Na postup bylo třeba zdolat kvalifikační normu 17.10, což se nepovedlo třeba Grenaďanu Lewisovi nebo Slováku Valjukevičovi. Naopak lídr tabulek Brit Phillips Idowu nezaváhal.