přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Chystá se ambiciózní půlmaraton v Olomouci

V centru Hanácké metropole by se 26. června 2010 ve večerních hodinách měla uskutečnit premiéra Olomouckého půlmaratonu, který se perspektivně chce dostat do středoevropské elity běhů mimo dráhu.

Pořadatelé očekávají, že hlavní závod, který odstartuje v 19 hod., přiláká na 1200 běžců. Vysoké ambice mají organizátoři i vzhledem k ustavujícímu rekordu závodu a elitní běžci, kteří budou pozváni, by měli v mužské kategorii atakovat čas pod 1:02 hod. Očekává se, že ženskou elitní kategorii povede olomoucká běžecká legenda Petra Kamínková, která je také patronkou závodu.

Start a cíl Olomouckého 1/2Maratonu bude na Horním náměstí přímo v centru města. Trať bude tvořena dvěma 10kilometrovými okruhy, které povedou centrem města a jeho přilehlými částmi. Značná část závodu povede také Velkomoravskou ulicí. Běžecký program zahrnuje také závod na 10 km a rodinný běh na 4 km. Celkem by se mělo akce aktivně účastnit  okolo 3000 běžců všech výkonností.

Olomoucký 1/2Maraton se bude konat již od prvního ročníku dle mezinárodních pravidel IAAF, mezi které  patří např. certifikovaná trať či dopingové kontroly. Hlavním pořadatelem závodu je tempo team prague s.r.o., což je sesterská společnost PIMu, který stojí za pořádáním pražského běžeckého seriálu.  Obě akce se propojují i v osobě Carla Capalba, který je předsedou organizačního výboru PIM a v Olomouci mu připadne úloha ředitele závodu. Capalbo neskrývá, že závod má velké ambice: „Naším cílem je uspořádat závod vysoké kvality, který se stane jednou z pěti hlavních běžeckých událostí ve střední Evropě. V horizontu 3 let pro něj chceme získat ocenění IAAF Silver Road Race Label. A to považujeme pouze za začátek.“

Akci bude doprovázet bohatý doprovodný program na Horním náměstí a podél tratě. Souběžně s tím bude probíhat ve dnech 25.-27. června v Olomouci také tradiční městský festival. Záštitu nad závodem převzal primátor Olomouce pan Martin Novotný, který sám uvažuje o aktivní účasti a říká: „Z nového projektu jsme nadšeni. Doufáme, že z Olomouckého 1/2Maratonu se stane tradice, na kterou se budeme každý rok těšit. Běh má velmi příznivé účinky na lidský organismus a očekáváme, že kladně ovlivní město i region. Proto tuto akci rádi podpoříme.“


Zájemci se můžou do závodu zaregistrovat od 15. března na www.olomouckypulmaraton.cz.

Adam Pražák

Vytisknout