přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. února 2010, 13:25

Chtěla bych zakončit pěkným výsledkem na MS

Pavla Rybová dosáhla výborného „pomateřského“ úspěchu prolomením limitu pro Dauhá. Ať už zde bude startovat či nikoli, uzavře se prý tím závodní kapitola halové mistryně Evropy i světa ve skoku o tyči.

Pavla Rybová včera překonala v německé Postupimi 440 centimetrů, čímž vyhověla kritériu ČAS pro start na halovém MS. „Jsem opravdu ráda, že se mi to povedlo. Poprvé jsem zkusila standardní, 16krokový rozběh, vzala jsem si delší tyče,“ pochvalovala si tyčkařka. „Zkoušela jsem pak 445 a bez nějakého velkého nadhodnocení snad můžu říct, že první a třetí pokus byly v podstatě skočené,“ doplnila k závodu Rybová.


Při HMS ve Valencii 2008 skončila sedmá, sedm let předtím získala světový titul - foto: www.graf.cz

Přiblížení se ke splnění cíle, účasti v Dauhá, bere někdejší česká rekordmanka především jako poděkování za pomoc od manžela (bývalý desetibojař Jiří), svých i jeho rodičů. „I tak moc možností k tréninku nemám, vše musím zvládnout tak za 25 minut. Sama navíc pracuju, starám se o fotbalisty tady v Příbrami. Dělám to v podstatě amatérsky,“ řekla k podmínkám v přípravě 31letá Rybová.

Přesto si i vzhledem ke včerejšímu výkonů věří na výše položené laťky, ostatně 440 cm nemusí být jistotou v nominaci na HMS. „Dala jsem si cíl skočit těch 450. A když se povede, ráda bych si z MS odvezla nějaký pěkný výsledek. Ať už se však stane cokoli, po hale definitivně končím,“ prohlásila.

Překvapení? Ale kdepak… „Chtěla jsem se především dostat do kondice, a dokázat i něco sobě. V těhotenství a po něm jsem si odpočinula od některých svých problémů, ustoupily problémy s achillovkami, například. Vím, že už nic závratného nepředvedu. Paradoxně si člověk říká, že když z takové „přípravy“ skočí tohle, proč to dřív nebylo lepší, kdy trénoval naplno?“ podivuje se teď Rybová.

A vypočítává další důvody konce své bohaté kariéry, v níž ční především halové tituly mistryně Evropy z Gentu 2000 a světa o rok později z Lisabonu. „Tady v Příbrami nejsme kvůli mně, ale Jirkově práci. A také chceme mít další děti,“ plánuje si Rybová, která se vedle halových úspěchů probojovala do finále i všech třech venkovních vrcholů, přičemž nejlepším umístěním je bronz z MS 2005 v Helsinkách.

A ještě splňme zpravodajskou povinnost: včerejších 440 cm stačilo Rybové na třetí příčku. Předčily ji pouze Ruska Taťána Polnovová se 465 a domácí Kristina Gadschiewová. Za ní skončili další Ruska a Němka, Golubčikovová a Caroline Hasseová, která rovněž překonala 435, ovšem s čistším zápisem. Hasseová tím navíc ustavila nový německý juniorský rekord.

Dnes je v Postupimi na programu od 17.45 hodin soutěž mužů s Michalem Balnerem a Janem Kudličkou.

Výsledky naleznete zde.

Michal Procházka

Vytisknout