přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Chodkyně Schindlerová: ve dvaceti na olympiádu, o tom se mi dříve ani nesnilo

Zuzana Schindlerová splnila ve švýcarském Luganu A limit pro OH, když vyhrála závod na 20 km v čase 1:33:15 a kriteriu vyhověla s rezervou 15 s. Přečtěte si rozhovor s dvacetiletou nadějí.

Jaké byly v Luganu podmínky?
Chodilo se na rovinatém dvoukilometrovém okruhu u jezera. Bylo chladněji, zamračeno a před deštěm. Pro závod ideální počasí. Původně jsme tam vůbec neměli jet, jenomže moje tréninkové výsledky byly na tolik dobré, že se trenér (Ivo Piták) rozhodl, že to zkusíme. Udělali jsme dobře.


Zuzana Schindlerová v mecce české chůze, Poděbradech; foto: J. Čech

Jak se závod vyvíjel?
Vyhrála jsem v podstatě stylem start – cíl. Ze začátku jsem šla společně s Lucií Pelantovou, od pátého kilometru pak už sama. První desítka byla hodně rychlá s mezičasem 45:58. Udělala jsem si drobný „náskok“ vůči limitu, který jsem ovšem postupně ztrácela, až se na 16. km úplně rozplynul. V tu chvíli mi pomohl Lukáš Pazdera, který na mě počkal a tři kilometry do cíle mě v podstatě odtáhl. Dá se říci, že jsem vše dohnala až na posledním půl kilometru, kdy jsem šla už ve velké euforii. Řekla jsem si, že přece tu šanci nemůžu pustit. Hrozně bych si pak nadávala. A ono to vyšlo. Je úžasné vědomí, že mám od 9. března splněno.

Nedělní úspěch asi výrazně ovlivní další průběh sezony, že?
Tak jistěže. Makat samozřejmě budu dál, stejně tak se zúčastním i závodů. Ale již nemusím myslet na splnění limitu. Koncem března bych chtěla v Dudincích pomoci k nominaci holkám (Lucii Pelantové a Barboře Dibelkové), že bych jim třeba odtáhla deset, dvanáct kilometrů. Další významnou soutěží bude Světový pohár v Čeboksarech, kam bychom měly jet jako tým. Pro mě by to měla být jakási generálka na olympiádu.

Vaše ambice pro Peking?
Jít co nejlépe vzhledem ke svým možnostem. Myslím, že v Číně mi to může vyjít hodně dobře nebo také vůbec. Umístění do dvacátého místa by bylo skvělé, ale závod jako takový bude vzhledem ke klimatickým podmínkám a ovzduší otázkou přežití.

Svým časem jste vylepšila své druhé místo v dlouhodobých národních tabulkách.  Na Barboru Dibelkovou a její výkon z Helsinek vám však stále chybí přes čtyři minuty...
Pochopitelně ještě nepatřím mezi ty nejlepší, ale už se k nim blížím. Co se týče Báry, vypadá to, že zatím docela věrně kopíruji její výsledky, kterých dosahovala v mém věku. Včetně šestého místa z ME do 22 let. Bára je akorát skoro přesně o jeden olympijský cyklus starší.

Podle této logiky bychom se od vás měli dočkat příští rok na MS v Berlíně pátého místa...
(směje se) Jo, to by se mi docela líbilo.

Atletická vizitka Zuzany Schindlerové
-
narozena 25. 4. 1987
- OR a SB (20 km chůze): 1:33.15, Lugano 9.3.
- klub: USK Praha
- trenér: Ivo Piták
S atletikou začínala ve 13 letech ve Frýdku-Místku, po vystudování gymnázia se přesunula do Prahy, kde je členkou VSC.  Během dvou a půl let zlepšila svou výkonnost na 20 km o 25 minut.

Adam Pražák

Vytisknout