přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. června 2008, 19:57

Chodecký svěťák a to další

Přehled toho nejpodstatnějšího, co se o víkendu událo na zahraničních mítincích a šampionátech.

Velké věci se děly na chodeckém mistrovství Ruské federace v Saransku. V dějišti finálového závodu loňské chodecké chalenge bylo po osmi a půl měsíci k vidění další posunutí hranice lidských možností.  Postaral se o to dvacetiletý Sergej Morozov, který se na 20km trati vypjal k výkonu 1: 16:43, čímž o 33 vteřin předčil poslední schválený světový rekord Vladimira Kanajkina. Podle dostupných údajů EME News to byla pro Morozova první dokončená silniční dvacítka v jeho životě! 
Dosavadní rekordman Kanajkin  závodil i tentokrát, finišoval na druhém místě se ztrátou deseti vteřin na vítěze. I on tedy prolomil hranici 1:17.
Morozov je rodákem ze Saransku a má na svém kontě tituly dorosteneckého mistra světa z Marakéše 2005 a juniorského mistra Evropy z loňska. Nyní spolu s již dříve kvalifikovanými Valerijem Borchinem a Iljou Markovem pojede na OH. 

Chodecký mítink IAAF ve španělské La Coruni ovládli letos už podruhé norští sourozenci Eric Tysse a Kjersti Plätzerová. Tysse finišoval na 20 km trati v čase 1:19.31 (jen 10 s za NR) a svého nejbližšího konkurenta, Hatema Ghoulu z Tuniska, nechal za sebou o dvě a půl minuty. Bronzový medailista z MS Ghoula byl Tyssemu dlouho zdatným konkurentem, v závěru však na něj přiošla krize a jen těsně uhájil druhé místo před Joao a Sergio Vieirovým. Tysse se s 41 body vyhoupl do čela průběžného pořadí Challenge. „Přemýšlím o tom, že bych na olympiádě šel obě trati, tedy 20 i 50 km. Prioritou je ale pro mě ta kratší. Budu bojovat na smrt, abych na ní dosáhl něčeho velikého a padesátku mohl jít bez stresu,“ prohlásil muž, který už si tento double vyzkoušel na MS v Ósace, kde došel na 8., resp. 5. místě.
Plätzerová musela narozdíl od svého bratra bojovat o vítězství až do samého závěru. Nakonec předčila Němku Sabine Zimmerovou jen o dvě vteřiny (čas vítězky 1:29:38). Třetí byla úřadující olympijská šampionka Anasthasia Tsoumelekaová. „Bylo to mé čtvrté vítězství v Challenge a já se cítím ve formě. Vím, že mé výsledky vzbudí v Norsku velké naděje směrem k olympiádě a já jsem připravena vzít na sebe tuto odpovědnost,“ řekla Plätzerová.

Hvězdou sobotního závodu v řecké Chánii byl halový mistr světa v trojskoku Phillips Idowu. Devětadvacetiletý Brit skočil za podpory větru na hraně regulérnosti (+ 2.0) 17.55 m, čímž nejen přesvědčivě zvítězil, ale také se vyhoupl do čela světových tabulek o 5 cm před dosud vedoucího Kubánce Girata. Kvalitu trojskokanské soutěže v Chánii potvrdil dalším výkonem 17 m (17.27/+ 1.4) druhý v pořadí Randy Lewis z Grenady.
V dálce žen se blýskla národním rekordem 682 cm vítězná Kanaďanka Tabia Charlesová. Druhá Olga Kučerenková z Ruska skočila o 12 cm méně. Mezi muži rozhodovaly mezi Polákem Marcinem Starzakem a Dánem Mortenem Jensenem až druhé nejlepší výkony. Ten první měli oba sodný – 810 cm. Dvojnásobný halový evropský šampion David Gillick z Irska se prezentoval čtvrtkou za 45.70. Celkem na mítinku EAA kategorie Permit závodilo 150 atletů ze 30 zemí.
Výsledky z Chánie naleznete zde. 

Sobotní Cena Romualda Klima přinesla v běloruském Minsku dva výkony roku. Mezinárodní vrhačské závody, pořádané již popatnácté na počest  bývalého olympijského vítěze (nyní mu je 75 let a je profesorem na univerzitě), ozdobily kladivářka Axana Miankovová a koulařka Naděžda Ostapčuková.
Běloruská rekordmanka Miankovová poslala své kladivo dvakrát za 76 m, nejvíce jí změřili 76.19. Druhá Volha Tsanderová zaznamenala nejlépe 74.56, za 70 m se dostaly ještě čtyři další běloruské kladivářky.
V kouli jasně dominovala vicemistryně světa Ostapčuková, která jako jediná dostala své náčiní za 20 m (20.23). "Stříbrná" Leantsiuková zaostala o 76 cm.

 

Další těsnou porážku v sezoně musel zkousnout litevský diskař Virgilius Alekna. Vítěze z Turnova letos již dvakrát pokořil Íránec Hadadi, tentokrát si na něj vyšlápl Němec Robert Harting, který na Aleknově domácí půdě v Kaunasu hodil při mítinku EAA osobní rekord 68.65 m. Alekna byl druhý s odstupem necelého půlmetru.
Překážky vyhrál ve vyrovnaném osobním letošním maximu 13.58 Ukrajinec Sergej Demiďjuk, čtvrtku ovládla časem 51.92 Francouzka Phara Anacharsisová. V ženské půlce běžely hned tři závodnice pod 2:02, nejrychleji pak domácí Eglé Balčiúnaitéová (2:01.23).
Výsledky z Kaunasu naleznete zde.

Tradičně větrný vícebojařský mítink IAAF v Arles ovládli domácí. V kategorii mužů se i přes masivní (a nepovolenou) podporu větru dostali přes hranici osmi tisíc bodů jen Francouzi Nadir El Fassi  (8123) a o něco známější Romain Barras (8086). Mezi ženami se nad respektovanou pro změnu šestitisícovou hranici dostala jen vítězná Blandine Maisonnierová (6157). Favorizovaná Kanaďanka Jessica Zelinková, která vedla po prvním dnu, nezaložila v dálce a skončila 11.
Výsledky z Arles zde.

Na skokanském mítinku v německém Viersenu kralovali Italové Andrea Bettinelli a Alessandro Talloti, oba skočili 230 cm. O totéž se pokoušel nakonec třetí Tomáš Janků, nicméně limitní výšku pro OH se mu zdolat zatím nepodařilo. I tak si zapsal nejlepší výkon sezony 228 cm (olympijské béčko bez možnosti startu).
Výsledky zde.

Adam Pražák

Vytisknout