přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. října 2007, 13:49

Chodec Jiří Malysa končí v reprezentaci

V jedenačtyřiceti letech nepomýšlí na olympijskou sezonu, svůj poslední start za národní tým by rád viděl na domácí půdě v Poděbradech.

Národní rekordman na 20 kilometrů chůze Jiří Malysa oznámil po neúspěchu na mezistáním utkání v Litvě reprezentačnímu trenérovi chůze Ivo Pitákovi, ať s ním již spíše nepočítá: "V Litvě se mi nedařilo a řekl jsem si ANO, toto byl jeden z mých posledních závodů za reprezentaci."

Účastník tří olympijských her, dvou mistrovství světa a třech evropských šampionátů by ale bohatou závodní kariéru rád ukončil doma, tedy v Čechách. "Pokud to bude potřeba, moc rád půjdu příští rok na mezistátku v Poděbradech. Ale neříkám že za každou cenu. Pokud se dá přes zimu do pořádku Chaloupka, nemám ambice cpát se na jeho místo." Jiří Malysa je rekordmanem mistrovství ČR v chůzi na 20 kilometrů co se týká počtu titulů.

Ve své sbírce má sedm zlatých medailí a dalších devět za druhá a třetí místa.Že je příští rok olympiáda, to si národní rekordman na dvacet kilometrů chůze uvědomuje. Mohly by to být jeho čtvrté olympijské hry. "Podvědomě bych si to samozřejmě jako sportovec přál, ale vím, že svůj biologický věk neošidím. Nic si nenalhávám. Nezajdu limit na dvacet kilometrů a na padesátku jsem nikdy neměl hlavu, ta mi zkrátka nikdy nešla."

Malysa startoval na OH v letech 1996, 2000 a 2004. Svůj největší životní úspěch zaznamenal v roce 2001, kdy skončil na mistrovství světa v kanadském Edmontonu na devátém místě. Z evropských soupeřů před ním skončili pouze tři medailisté z Ruska a Španěl Márquez. Sám Malysa si ovšem více cení českého rekordu. "Krásných pocitů jsem za svou kariéru nasbíral víc, ale úplně nejhezčí byl jistě ten z Evropského poháru 2000 v Eisenhüttenstadtu, kde jsem zašel časem 1:19:18 český rekord. Celkově jsem obsadil čtvrté místo a byl to výborný závod. Kdybych tohoto času dosáhl na olympiádě, mohl jsem pomýšlet na medaili. Ale už nikdy potom jsem se pod čas 1:20 nedostal."

Malysa působí od roku 2000 jako trenér mládeže. Nespecializuje se přitom pouze na chůzi. "Atletikou žiji celý život. Nedokáži si představit, že bych s tím jen tak seknul. Rád předávám zkušenosti mladým a sleduji jejich vzestup." Když se podívá na mladé české chodce, koho vidí? "Po mnoha letech se české chůzi podařilo podchytit ženské družstvo. Barbora Dibelková už patří do širší světové špičky, Zuzana Schindlerová udělala velký krok dopředu a Lucie Pelantová je od toho jen malý kousek. Bude z nich perfektní reprezentační družstvo. Mezi muži vidím dva reprezentanty. Chaloupku na dvacet kilometrů, Pazderu na padesát. Pazdera šel nedávno padesátku za 4:11, což je na jedenadvacetiletého kluka výborný osobní rekord. Takže těchto pět jmen by podle mého mohlo v horizontu dalšího olympijského cyklu něco dokázat." 

David Klempíř

Vytisknout