Chodec Holuša poprvé v kariéře nedokončil šampionát

středa 27. srpna 2003
Nejstarší člen české výpravy na 9. MS v Paříži, chodec Miloš Holuša, byl na padesátikilometrové trati diskvalifikován.

Osmatřicetiletý závodník dostal v průběhu závodu tři červené terčíky za nepovolený styl chůze a musel odstoupit. V takové situaci se zkušený Holuša na vrcholném závodě sezony ocitl vůbec poprvé. Rodák ze slezského Vítkova přitom od roku 1993 nevynechal jedinou hlavní světovou či evropskou soutěž sezony, zúčastnil se dvou olympiád, tří evropských šampionátů a na mistrovství světa startoval v Paříži už pošesté. Miloš Holuša, jehož nejlepším umístěním zůstává 16. pozice z olympijské padesátky v Sydney 2000, v této sezoně absolvoval jeden závod na 50 km.

Na Evropském poháru v ruských Čeboksarech v divokém počasí obsadil vynikající devátou příčku v čase 3:58:05. Sám Holuša se před startem v Paříži cítil bezvadně. „Připraven jsem velmi dobře, zranění se mi vyhýbají,“ prohlásil svěřenec trenéra Pitáka těsně před odletem do francouzské metropole. Letošní šampionát však byl z pohledu diskvalifikací mimořádně přísný. Z padesátikilometrové trati bylo vyloučeno celkem 15 chodců, dalších pět nedokončilo, což činí více než polovinu původně devětatřicetičlenného pole.

Nezdar na letošním šampionátu Holušu doslova sebral. "Nejsem schopen vymyslet větu, jak jsem na dně...," uvedl nešťastný chodec a dodal: "Mistrovství světa pro mě znamená jeden z vrcholů kariéry, hrozně jsem se na něj těšil. Dlouho jsem se nemohl dočkat, až uslyším startovní výstřel." Závod v podání českého reprezentanta začal pomaleji, Holuša byl ztuhlý. "Pak jsem začal předcházet jednoho za druhým a doháněl jsem úvodní skupinu," pokračuje závodník USK Praha v popisu závodu. Že je na pomínán, zjistil až v okamžiku, kdy už měl na svém kontě dva červené terčíky. I přesto pokračoval ve svém nadějném pokusu o dostižení vedoucí skupiny. "Když už jsem je měl na dosah, dostal jsem třetí červený terčík. Byl to pro mě šok," přiznává Holuša, který se navíc před šampionátem zvlášť zaměřil na čistou techniku a v dobré formě si věřil na umístění v první desítce.

Z vítězství posledního chodeckého závodu na MS 2003 se radoval Polák Robert Korzeniowski, dvojnásobný olympijský vítěz ze Sydney 2000. Legendární šampion v ulicích pařížského předměstí Saint-Denis navíc dosáhl nejlepšího světového výkonu všech dob, když cílovou pásku na Stade de France protnul v čase 3:36:03. Vlastní světový výkon z loňského ME v Mnichově pokořil o 36 vteřin.

Podrobnosti k MS 2003 v rubrice ZAOSTŘENO NA…