přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Chodec Borčin prvním šampionem

Mistroství světa v Berlíně má za sebou první blok programu. Ani jeden z trojice českých atletů neuspěl v kvalifikaci.

Melich metr od finále
Nejblíže k elitní dvanáctce měl Lukáš Melich a přestože především v závěru zabojoval, nepostoupil. V první sérii poslal kladivo do vzdálenosti 74.40 a po kratším druhém zakončil nejdelším třetím hodem, pohříchu přidal jen 7 cm. Na finále bylo třeba o necelý metr dále. "Metr vem čert," prohlásil v mixzóně, "určitě jsem měl na mnohem víc. Vše bylo dobře, až do posledního hodu v rozcvičování. Oba dva z něj by mi stačily na postup. V závodě to bylo asi velké chtění. Myslel jsem, že i když hodím 'prase', bude to 75 a půl postoupím. Podmínky byly perfektní," nevymlouval se na nic svěřenec Dušana Krále, který v konečném účtování skončil 14., podle svých slov stejně jako v Helsinkách.
Jím zmíněných 75 a půl skutečně stačilo, a hodil je jeden z favoritů Rus Zagronyj. Někteří další také měli problémy, Maďara Parse (nakonec vítěze kvalifikace), Slováka Cahrfreitaga však ve finále uvidíme. Narozdíl třeba od Lotyše Sokolovse a Bělorusa Šajunova, obou letos osmdesátimetrových.

Šestáková dále nejde
Trojskokanka Martina Šestáková dala zapomenout na nezdary z minulých dvou účastí na světových akcích. Její nejdelší kvalifikační trojskok 13.84 však na postup do dalších bojů nestačil. Svěřenkyně Michala Pogánye začala přešlapem, symbolem jejích předešlých startů, pak už však v druhé sérii založila 13.69. "Po tom prvním přešlapu to ve mě docela hrklo. Posouvali jsme rozběh opravdu na jistotu a já stejně přešlápnu. Ale je pravda, že se v sektoru hodně točil vítr," říkala po soutěži mírně zklamaná závodnice. "Postup nebyl zase tak daleko," litovala celkově 22. žena pořadí. 
Řečí čísel bylo potřeba více než 14.13, které měla poslední postupující Rypakovová z Ruska. Kvalifikaci vyhrála Číňanka Limei Xie výkonem 14.62, mezi nejlepší tucet se dostaly i další favoritky jako Taťjana Lebeděvová z Ruska či Yargelis Savignová z Kuby. Naopak naděje skončily např. pro Jamile Aldamaovou ze Súdánu či Slovinku Šestakovovou, která skončila dokonce až za českou závodnicí.


Žalský skončil v kvalifikaci
Antonín Žalský se do koulařského finále neprobil. V kvalifikaci předvedl vyrovnanou sérii 19.63-19.46-19.77, žádný z pokusů mu však výrazněji neulétl. Přitom na elitní dvanáctku stačilo 20.10 m, tedy výkon, který už Žalský v sezoně předvedl. Takto si z Berlína odveze dvacáté místo. „Nenadchne, neurazí,“ shrnul svůj výkon český zástupce v sektoru. „V první sérii jsem zajistil a pak riskoval. Kdybych totiž házel na jistotu, nic by to neřešilo. Bohužel se ani jeden nepovedl, asi jsem si štěstí vybral na ME družstev. Podmínky byly ideální, nemůžu si na nic stěžovat,“ nehledal výmluvy Žalský. „Svědčilo to všem, takové výkony v kvalifikaci dlouho nepamatuju. Většinou platilo, že kdo hodil 20 m, šel dál. Teď ne,“ uzavřel.
Kvalifikaci ovládl olympijský vítěz Tomasz Majewski, který poslal své náčiní do vzdálenosti 21.19 metru. Kromě Poláka se za kvalifikační linii 20.30 dostalo celkem šest koulařů, za překvapení lze označit vypadnutí čtvrtého z olympiády Kanaďana Armstronga, Saúdského Araba Alhabašiho či čtvrtého z Američanů Taylora. Poslední jmenovaný skončil až za Žalským stejně jako Bělorus Bělov nebo stříbrný z HME Francouz Niaré.

Sedmiboj po jednotlivých disciplínách
Eliška Klučinová nezačala svou premiéru na světové akci mezi dospělými příliš dobře. Stovku s překážkami proběhla za 14.89, což je půl vteřiny za osobním rekordem z ME22 v Kaunasu. Do čela šla podle očekávání Britka Ennisová, která jako jediná pokořila třináctivteřinovou hranici.
Ani výška nevyšla české závodnici dle očekávání, když skočila pouze 171 cm. "O překážkách jsem tušila, že to nebude nic moc. Ve výšce jsem měla pár skoků dobrých, bohužel na nižších výškách. Zatím se nevede, ale nechce se mi to zabalit. Když už jsem tady, budu bojovat, aspoň posbírám nějaké zkušenosti," říkala svěřenkyně Martiny Blažkové po druhé z disciplín. Vedení navýšila vítězka disciplíny Ennisová (192), která už má na čele náskok téměř dvě stě bodů, šestá ale s malým odstupem na druhou pozici je olympijská šampionka Dobryňská.

Chodecké stupně
První medaile si rozdělili chodci na dvacítce. V druhé polovině měl nejvíce sil olympijský vítěz Valerij Borčin, jenž se také jako jediný dostal pod 1:19 (o 19 s). Pro stříbro si došel Číňan Hao Wang, jenž se s Rusem dlouho držel. Bronz vybojoval na posledních dvou kilometrech mladší z mexických Sánchezů Eder. Zajímavostí je nízký věk medailistů, všichni jsou ročník 86 a mladší.

Sprinteři vytrčili drápky
Parádní podívanou slibuje na atletickém mistrovství světa v Berlíně sprint na 100 metrů, protože už v rozbězích ukázali všichni favorité svou sílu. Jamajčan Usain Bolt zdaleka neběžel za 10.20 sekundy naplno, jeho krajan a bývalý světový rekordman Asafa Powell zabíral pouze čtyřicet metrů. Pak vyklusával, až si málem zadělal na postupový problém. Nejrychlejší byl Boltův největší soupeř Tyson Gay z USA za 10.16 sekundy, přičemž se mu nepovedl start a musel dohánět manko.
Také ženská čtvrtka se rozběhla v rychlém tempu, když nejrychleji si počínala Montshová z Botswany 50.65, další favoritky často vyklusávaly na hranici 51 vteřin.

Výsledky, sobota 1. den 

Fotogalerie z prvního dopoledne (E. Erben)

921D7198.JPGAldama.JPGKlucinova (8).JPG
Bolt (10).JPGGay (3).JPGBailey  (2).JPG
Sestakova (2).JPGSestakova triple jump (4).JPGSestakova  triple jump.JPG
Poganyi (3).JPGPoganyi.JPGPoganyi (2).JPG
Klucinova.JPGKlucinova (5).JPGKlucinova (4).JPG
Powel.JPGPowell (3).JPGChambers.JPG

Adam Pražák, Michal Procházka

Vytisknout