přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Chodci na začátku druhé desítky, Prášil do finále

V dopoledním programu třetího dne soutěží MEJ se představilo chodecké trio, do finále postoupil koulař Prášil, narozdíl od diskařky Kubelové a oštěpařky Ogrodníkové. Cachová je po dvou disciplínách sedmiboje druhá.

Chodci 11., 12. a 14.
Desítku na dráze absolvovalo trio českých chodců. Odvážně rozešel závod Roman Říha, dlouho se pohyboval ve skupince o 7. místo, v druhé polovině ale odpadl a nakonec jej předstihl i reprezentační kolega Pavel Schrom, celkově jedenáctý. „Tady nebylo na co čekat. Říkal jsem si, že kdybych se bál, bude z toho průměrný výsledek. Ten z toho nakonec byl, ale přeci jen tam byla šance, že to tempo třeba vydržím a byl by z toho dobrý čas,“ pokrčil rameny Říha. „Poslední tři kilometry jsem si protrpěl,“ dodal.
„Na první velkou akci to nebyl propadák, ale žádný zázrak také ne,“ zhodnotil se Schrom, v cíli s časem 45:32.62. „Snad to bude za rok lepší,“ doplnil nejmladší z české trojice, který jako jediný bude moci ještě startovat v juniorské kategorii ve světové konkurenci. „Předchozí dny bylo hrozné vedro, dneska to bylo lepší,“ uvedl k příjemnému ochlazení (mírně pod 30 stupňů) pro chodce Schrom, přesto to bylo pro vyznavače této disciplíny daleko od optima. „Pro mě je ideální počasí zima a déšť,“ řekl k tomu Říha, jemuž dnes nakonec změřili 45:40.35. Třetí do party Karel Ketner skončil 14. za 46:37.50.
Nikterak překvapivě vládli chodcům Rusové. Většinu závod diktoval tempo nakonec stříbrný Strelkov, ze zlata se radoval Stanislav Jemejlanov (40:20.86), který k bornzu dotáhl i Filipčuka.


Chodecké trio - zleva Pavel Schrom, Karel Ketner, Roman Říha - obě foto: M. Procházka

Shrnutí dopolední části sedmiboje
Vydařený vstup do sedmiboje má za sebou Kateřina Cachová. „Překážky jsme nejvíce trénovali, takže jsem čekala trochu lepší čas, ale ani soupeřky nic moc nezaběhly. S výškou jsem spokojená, i když ty tři centimetry navíc (36 bodů) by se hodily. Hlavní je, že mě nic nebolí,“ oddychla si a poklepala na dřevo svěřenkyně Michala Buzka. Soutěž je zatím velmi vyrovnaná, pomyslné medailistky dělí jen 25 bodů, Cachové zatím patří druhá příčka s 1851 body, ztrácí 18 na Holanďanku Boersenovou a k dobru má 7 b na islandskou Thorsteinsdóttirovou.


Kateřina Cachová po dopoledních dvou disciplínách

Kvalifikace českých reprezentantů
Bez většícho potíží se do koulařského finále dostal Ladislav Prášil. Hned první pokusem se přiblížil kvalifikačním 18.60 na 2 cm, v druhé sérii sice dal jen 18.09, ale v poslední sérii pojistil postup z šestého místa vrhem 4 cm za 19metrovou hranici. Nejdále poslal kouli včera bronzový diskař, Chorvat Premeru, 21.32 je i rekord šampionátu. Ovšem favoritem bude Němec Storl, nedávný světový rekordman této věkové kategorie s 22.73 se prezentoval tréninkovým hodem 20.32.

Jitka Kubelová se představila v první diskařské skupině. V první sérii poslala své náčiní do vzdálenosti 45.15, v druhé přidala 64 cm, třetí pokus jí vypadl z ruky, a tak jej úmyslně přešlápla. Na postup mezi dvanáctku jejích 45.79 m bohužel nestačilo, přitom bylo třeba jen o 120 cm více a Kubelová tak skončí 15. Kvalifikaci ovládla favoritka celé soutěže z Chorvatska, Sandra Perkovićová, s 56.19.

Oštěpařská kvalifikace se nevydařila ani Nikol Ogrodníkové. Po přešlápnutém pokusu hodila v druhé sérii slabých 38.50. V posledním pokusu loni osmá oštěpařka na MSJ zabojovala a oštěp doletěl těsně pod hranici 45 metrů, ale nakonec se kvůli přešlapu neměřil. Slabou útěchou je, že by na finále nestačil, potřeba bylo lépe než 46.46, a tak skončí svěřenkyně Aleše Dudy až 17. Nejdále poslala náčiní Polka Morová (53.63), kvalifikačních 50 překonalo celkem devět závodnic.

Sedmiboj po jednotlivých disciplínách
Jedinou českou zástupkyní mezi ženami-vícebojařkami je mistryně světa do 17 let Kateřina Cachová. A začala výborně. Na stovce překážek se zaběhla letošní maximum 14.31 (+0.3) a usadila se na třetím místě za nizozemským dvojblokem Schippersová (14.05) - Broersenová (14.18).

Také ve výšce se Cachové vedlo, když si připsala letošní maximum. Spolu s dalšími šesti soupeřkami zdolala společně 175 cm. Mohlo ale být i malinko lépe, 178 velmi lehce shazovala. Každopádně se posunula vpřed na druhou příčku s malou ztrátou na vedoucí Broersenovou.

Sobotní výsledky

 

Michal Procházka

Vytisknout