přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Chodce čeká o víkendu Světový pohár

Poprat se se světovou elitou odcestovalo do ruských Čeboksar i sedm závodníků z České republiky.

Okolo 450 chodců z 55 zemí míří do hlavního města Čuvašské republiky, které leží na řece Volze a od Moskvy je vzdáleno zhruba 600 km na východ. Jedna z hlavních bašt ruské chůze uvidí dvoudenní klání, při němž se očekává, že domácí závodníci rozhodně nezůstanou pozadu. Zvláště bude-li divácká kulisa stejně početná jako před pěti lety, kdy se zde konal Evropský pohár. Tehdy trať lemovalo údajně mezi 50 až 75 tisíci příznivců.


Reprezentantka Zuzana Schindlerová, foto: J.Čech Ve startovním poli jsou dva ze tří mistrů světa z loňské Ósaky, chybět bude jen zraněný vítěz padesátky a světový rekordman na této trati v jedné osobě Australan Nathan Deakes. Šampionka z dvacítky a autorka nejrychlejšího letošního času (o 30 vteřin lepšího než je stávající WR Olympiady Ivanovy, ale jako nový WR nebyl uznán) Olga Kaniskinová  bude mezi favority patřit i tentokrát. Její největší soupeřky se rekrutují z vlastních řad, Anisja Kirdjapkinová a Taťjana Šemjakinová Kaniskinové při superrychlém závodě na domácí půdě v Adleru zdatně sekundovaly. 

Mužský mistr světa na téže trati, velezkušený Ekvádorec Jefferson Pérez, to patrně bude mít ještě složitější. Se svým dosavadním letošním maximem 1:20:31 je podle výkonů soupeřů přihlášených do soutěže až devátý. Nejlepší SB má jednadvacetiletý Rus Valerij Borchin (1:17:55) následovaný čtyřmi svými krajany. Není však mezi nimi stávající rekordman Vladimir Kanajkin, který dal přednost padesátce. Pozor si budou muset dát mj. na vítěze prvního závodu chodecké Challenge Jareda Tallenta z Austrálie, otazník visí nad formou Španěla Francesco Fernándeze alias Paquilla, který dosud v sezoně tzv. nevyšel. 

I na padesátce bude silná ruská ekipa vedená autorem nejrychlejšího času na 50 km v historii 3:35:29 (opět neuznáno jako WR) Denisem Nižegorodovem, zmiňovaným Kanajkinem a také zkušeným Sergejem Kirdjapkinem. Velké ambice má i Ital Alex Schwazer.

Českou standartu ponesou v kategorii žen Zuzana Schindlerová a Lucie Pelantová. Prvně jmenovaná již splněný limit na OH má a závod tedy pro ní bude příležitostí pokusit se zajít rychlý čas a stlačit své dosavadní maximum 1:33:15 z březnového závodu v Luganu. U Pelantové výzva nominačního kriteria trvá, cílový čas je 1:33:30 a lepší. Miloš Holuša bude usilovat o nominaci na 50 km. Bude-li se třiačtyřicetiletý matador české chůze chtít podívat na své čtvrté Hry v kariéře, musí stlačit svůj čas pod čtyři hodiny. Tyto starosti naopak už nemá Roman Bílek, který se s limitem na padesátku v kapse popere s rychlonohou konkurencí na dvacítce. V týmu je i trojice juniorů Gdula, Ketner a Zajíc, které v sobotu čeká desetikilometrová trať.

Časový pořad (tamní čas, + 2 hod):
10.5.
11:00 junioři 10 km
12:00 juniorky 10 km
13:00 muži 20 km

11.5.
8:00 muži 50 km
13:00 ženy 20 km

Všechny soutěže lze živě sledovat na internetových stránkách závodu.

 
Stávající světové rekordy:
Muži

20 km - 1:17:16 Vladimir Kanajkin (RUS), 29.9. 07, Saransk
50 km - 3:35:47 Nathan Deakes (AUS), 2.12.06 Geelong

Ženy
20km 1:25:41 Olimpiada Ivanova (RUS), 7.8. 05 Helsinky

Adam Pražák

Vytisknout