Chicago pro Etiopii, v Košicích vládla Keňa

neděle 7. října 2012
Na obou slavných maratonech padly traťové rekordy. V Chicagu zásluhou Etiopana Tsegaye Kebedeho (2:04:38), na Mezinárodném maratonu mieru se o to postaral Keňan Lawrence Kimaiyo(2:07:01).

Chicago

Dobrá zpráva pro ty, kdo se obávali, že úplně všechny významné maratony světa vyhrají letos Keňané. V Chicagu je předčili jejich afričtí rivalové z Etiopie, kteří ovládli obě kategorie a v té mužské dokonce obsadili kompletní stupně vítězů.

Nejvýše vystoupal Tsegay Kebede, který si vedle odměny za prvenství odveze i bonus za překonání rok starého traťového roku. 25letý bronzový medailista z MS v Berlíně a olympiády v Pekingu mu nově vtiskl  hodnotu 2:04:38, což je aktuálně čtvrtý nejlepší čas roku. 24 vteřin za ním přibyl do cíle Feyisa Lilesa, maratonský debutant Tilahun Regassa byl třetí s 2:05:27.

Etiopský triumf dokonala Atsede Baysaová, byť o prvenství musela velmi bojoval s keňskými vyzyvatelkami. Nakonec tu houzevnatější, Ritu Jeptoovou, porazila po výkonu 2:22:03 o pouhou vteřinu. Třetí byla za :22:41 Lucy Kabuuová, až za ní doběhla vítězka posledních tří ročníků, Ruska Lilia Šobuchovová.

Výsledky jsou zde.

Košice

V Košicích se běžel už 89. ročník nejstaršího maratonu v Evropě a organizátoři se dočkali pokoření traťových maxim v obou kategoriích. V té mužské se o to přičinil Keňan Lawrence Kimaiyo, jenž si za takřka ideálních podmínek, které na východu Slovenska panovaly, vylepšil osobní maximum o bezmála pět minut na 2:07:01. O druhé místo byl sveden dramatický finiš, který nakonec o chloupek lépe vyzněl pro  Philemona Baaru, spolu s keňským krajanem Evansem Rutem si však zapsali stejný výsledný čas 2:07:49.

Mezi ženami byla nejrychlejší Keňanka Hellen Mugová, jíž se jako první běžkyni v dlouhé historii Mezimnárodního maratonu míru podařilo prolomit hranici 2:30 hod, byť se tak stalo o jedinou vteřinu. Druhá byla Běloruska Marina Damančevičová (2:31:29), třetí Etiopanka Ehitu Redaová (2:33:43).

Košický maraton je tradičně oblíben i mezi českými běžci. Letos z nich byli nejlepší Miroslav Buriánek (2:51:02) a Ivana Martincová (3:08:55).