Cheruyiotová získala cenu Laureus

úterý 7. února 2012
Keňská běžkyně Vivian Cheruiyotová obdržela prestižní ocenění pro nejlepší sportovkyni roku. Mezi hendikepovanými se prosadil Oscar Pistorius.

Ve hře o „sportovního Oscara“, jak se cenám přezdívá, byla i česká tenistka Petra Kvitová, která byla nominována hned ve dvou kategoriích. Cenu za „průlom roku“ však nakonec dostal golfista Rory McIlroy a v hlavní ženské kategorii upřednostnila 47členná komise, jíž předsedal bývalý americký překážkář Edwin Moses, keňskou běžkyni Vivian Cheruiyotovou.

Ta dokázala v minulém roce vyhrát pětku i desítku na mistrovství světa v korejském Tegu a neméně úspěšná byla i na světovém šampionátu v krosu, jejž hostila španělská Punta Umbria. Bezkonkurenčně ovládla i hodnocení vytrvaleckých závodů v rámci Diamantové ligy a ve světovém rankingu evidovaným IAAF jí patří první místa na trati 5000 i 10000 m a druhé místo celkově. Za své úspěchy se dostala do finálové trojice Atleta roku IAAF, kde však nakonec dostala přednost australská překážkářka Sally Pearsonová, s čímž se představitelé keňské atletiky vyrovnávali jen velmi těžce. Cena Laureus tak může být satisfakcí i pro ně.

28letá Cheruiyotová nebyla jedinou zástupkyní atletiky mezi oceněnými, pro cenu určené hendikepovaným sportovcům si došel Oscar Pistorius. Populární „Blade Runner“, který má od dětství amputované nohy pod koleny, vloni završil svůj sen startovat na světovém šampionátu společně se „zdravými“ a dokonce dopomohl Jihoafričanům k bronzové medaili ve čtvrtkařské štafetě.

A jak dopadla anketa v dalších kategoriích? Nejlepším sportovcem byl podle očekávání zvolen loňský suverén tenisových kurtů a světová jednička Novak Djokovič ze Srbska. Týmem roku jsou fotbalisté Barcelony, vítězové Ligy mistrů. Golfista Darren Clarke získal cenu za návrat roku a speciální cenu dostal fotbalista Bobby Charlton