Cheb láká na hvězdy a „zlatou“ dráhu

Cheb láká na hvězdy a „zlatou“ dráhu
Aktuality
úterý 30. července 2013
Velká cena Chebu se po osmnáctiletém exilu na nedalekých německých stadionech vrací na území města. Nově postavený stadion s osmidráhou v unikátním barevném provedení uvítá v pátek hvězdné atlety jako jsou Hejnová, Maslák či Collins.

Téměř dvě desetiletí si mohli chebští sportovci nechat o plnohodnotném atletickém stánku jen zdát. Zdejší škvárový stadion chátral, lepší hřiště na českém území byla daleko, a tak se i tradiční Velká cena, na níž svého času startovaly takové veličiny jako Dvořák, Šebrle či Formanová, musela konat v německém Mitterteichu a později ve Wiesau.

V pátek toto provizorium, které platilo od roku 1995, definitivně skončí. V rámci revitalizace levého břehu Ohře totiž v Chebu i díky penězům z evropských fondů vyrostl multifunkční sportovní areál, jehož součástí je i zbrusu nový atletický ovál s osmidráhou. A to ne tak ledasjaký, ale rovnou zlatý! „Popravdě je ta barva spíš taková žlutá, ale kdo mě nechce naštvat, tak se to neopováží říct,“ prohlašuje v bodré nadsázce místopředseda ČAS a hlava chebské atletiky Jacek Přibáň, který má na vzniku stadionu a ostatně i výběru barvy zásadní podíl.

„Když přijeli pánové, co nám povrch dělali a vytáhli ty své barevné vzorníky, rovnou jsem je s nima poslal do háje s tím, že chci „gold“. Chvíli se cukali, ťukali si na čelo, ale pak řekli, že jsou vlastně schopni smíchat cokoliv. Dokonce mi nabízeli ještě více zlatou, než je výsledek, ale ta varianta by byla o dost dražší a to už by byla rozmařilost,“ vysvětluje genezi zbarvení zdejší dráhy, nad kterým udiveně kroutí hlavou i zahraniční hosté. „Máme tady Jamajčana Robertsona, který na Velké ceně poběží třístovku a pětistovku, a ten říká, že nikdy nic podobného neviděl. Snad jen někde v USA prý mají žlutou v kombinaci s modrou,“ tlumočí jeho výroky Přibáň.

Stadion má ještě jednu zvláštnost, která však dělá předsedovi chebských atletů už o poznání menší radost. „Areál v Poohří je veden jako turistické sportoviště, takže zde minimálně pět let nemohou vzniknout sektory pro technické disciplíny. I ten potenciálně pro dálku je zatím bez prkna a slouží jako pískoviště pro děti,“ vysvětluje Přibáň, proč ve své nové chloubě nemohou uspořádat žádný šampionát s plným rozsahem disciplín, a to ani na krajské úrovni.

Také při Velké ceně se tedy bude závodit výhradně na oválu, přičemž dominantní úlohu budou mít vzdálenosti, které se zas tak často neběhají. A přestože mezi rekordmany mítinku nechybějí třeba Benešová s Formanovou, měla by většina maxim závodu padnout. Pořadatelům se totiž podařilo přilákat zvučná jména jako je třeba nestárnoucí Kim Collins z ostrova Svatý Kryštof a Nevis, který by měl běžet kombinaci 60 a 150 m. Z českých hvězd zmiňme hlavně Zuzanu Hejnovou, jež se pokusí vylepšit své vlastní světové maximum na 300 m př. a také by měla změřit síly na stopadesátce třeba s Denisou Rosolovou, mistr Evropy v hale i pod otevřeným nebem Pavel Maslák by zase měl zaútočit na národní (ne-li rovnou evropské) maximum na pětistovce. „Měli jsme zde dva týdny zpátky takové testovací závody, kde se prokázalo, že dráha je opravdu rychlá. A vzhledem k tomu, v jaké formě jsou atleti týden před mistrovstvím světa, by měly být k vidění opravdu rychlé časy,“ věří Přibáň.

Zhruba dvouhodinové závody začínají od 18:45 hod. a budou mít i společenský rozměr. „Pozvali jsme všechny bývalé chebské atlety, aby se přišli podívat. Myslím, že to tu v dobrém smyslu ani nepoznají,“  těší se Přibáň.       

 

Adam Pražák

Fotogalerie