přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Chci vytvořit dobrou náladu, říká nový místopředseda

V Předsednictvu ČAS jsou čtyři noví členové, jedním z nich je i místopředseda Jaroslav Přibáň. Jeho hlas může „neznat“ snad jen někdo, kdo nikdy nebyl na atletické akci v ČR. Nejen o jeho vášni, ale i nové funkci byl náš rozhovor.

Jak vnímáte mandát, který jste dostal? 59 ku 45 (ze 111), to je docela těsné…
Já si vůbec nemyslím, že je to těsné. Považuju to za docela dobrý výsledek, myslel jsem, že to bude o pár hlasů. Vnímám to jako souboj stáří s mládím. Byla tam spousta delegátů, které jsem v životě neviděl. Nemyslím si, že by mě neznali, ale na valné hromadě byl takový vítr, „ať tam jdou noví lidé“. Nakonec si myslím, že převládla taková ta zkušenost nad tím, že třeba můj protikandidát – mluvíme o Bohmanovi – není tak známý atletický pracovník.

Co můžete přinést předsednictvu, potažmo svazu, a co byste chtěl prosadit?
Jak mi bylo řečeno, „aspoň tam bude nějaká legrace“ (zdůrazňuje uvozovky). Já teď hledám svoji cestu, bavil jsem se o tom s Oldou (Zvolánkem, druhým z místopředsedů). Do této chvíle jsem nepochopil sféry zájmu místopředsedů, patrně budeme domluvy s Oldou na „něco“ dohlížet. Ale zase chápu, že šéfové komisí jsou zvolení profíci, kteří mají svou vizi, a nebudou chtít, aby jim do toho někdo „kecal“. Snažil bych se spolupracovat s místopředsedou a samozřejmě se dohodneme i s předsedou. V první řadě vycházím z toho, že on by měl dát nějaké úkoly, protože on by měl vědět, kterým směrem loď popluje.


Moderování je jeho vášeň. Při mistrovství v krosu před třemi lety v Bělé nad Radbuzou - foto: J. Čech

Z toho chápu správně, že jste o tom s panem předsedou nemluvili?
Dvakrát třikrát jsem si přečetl to, co je na webu. O něčem už vím, na něco se ho chci zeptat. Už jsme se i bavili s Oldou o nějakém programovém zaměření. Jasně, můžeme dát konkrétní údaje, které se za čtyři roky nesplní, a nebude to dobré. Anebo to zase budou takové hlouposti, co se říká, že se budeme věnovat mládeži, budeme se snažit (přehrává), a to se mi taky nelíbí. Pracuju na konkrétních věcech, ale zatím to nechci prozrazovat. Chci to navrhnout ve dvou podobách a záleží, co se zvolí. Zase to závisí na Liborovi Varhaníkovi, co řekne, „takhle by to mohlo být“ nebo „tam dáme ještě něco jiného“.

Z projevu si vybavuji, jak jste vyjmenoval možná i více než deset českých měst…
Pětadvacet.

Pětadvacet dokonce… Cítíte se být takový zástupce krajů?
Když jsem slyšel, co-kdo-kde-kam volá… Já mám spoustu známých po celé republice díky moderování. Nepokládal jsem za nutné je obvolávat a říkat jim natvrdo, „dejte mi hlas“. Ale když jsem si připravoval to curriculum vitae, a pak si to přečetl, byl jsem na sedmi minutách, a to si myslím, že čtu rychle. Tak mě napadlo, že ty, které neoslovím, že bych je mohl pochválit. Ta města, která jsem vyjmenoval, znám nebo jsem si ověřil, že pořádají velké ceny, velké závody. Oni jsou ta výkladní skříň české atletiky.

Takže jste je chtěl pozdravit…
Když to udělají dvě a půl hodiny a ne šest, tak tam lidi chodí a baví je to. Chtěl jsem je pochválit i pozdravit, to máte pravdu. Chtěl bych, aby to v té atletice bylo takové velice příjemné. Abychom uznávali jeden druhého, nedívali se na sebe přes prsty. A vidím i podle blahopřání, že to bylo ze srdce. Chtěl bych udělat příjemnou náladu mezi kluby.

Když už jste to nakousl, neplánujete vaše moderátorské aktivity vzhledem k funkci trochu omezit?
Ne, vůbec ne. (diví se) To mi volalo teď pár lidí, „hele, ty budeš teď ‚namyšlenej‘.“ Já nemám být na co. Neustále na sobě pracuju, rutina někdy zabíjí. Ke každé práci tak přistupuju, jako by to začínalo znova. Mě to moderování šíleně baví, to by mě mrzelo, kdyby mi někdo říkal, že je to nedůstojné místopředsedy. Pamatuju si pány, co byli v těchto vysokých funkcích a moderovali. A pro mě to byli obrovské vzory a dodnes jsou legendy – Popper, Hetfleiš. Takhle právě proniknu mezi lidi, protože skončí závod, můžu s nimi pokecat, vidím, jak oni to dělají. Toho se nevzdám.

Já to nemyslel, že byste měl zpychnout nebo že by vás to bylo nedůstojné. Spíše naopak vzhledem k odpovědnosti v té funkci.
Myslím si, že to není nic proti ničemu. Úkoly se budu snažit plnit, naopak i přicházet s dalšími nápady. Mám spoustu výhrad proti některým věcem, ale zase si nechám poradit. My musíme táhnout za jeden provaz a nestavět se jeden proti druhému. Naopak si myslím, že to zapadá do toho, že budu v kontaktu s těmi kluby. Dokud budou chtít a nebudu jim to kazit, budu to dělat rád.

----------------------------------------------

Profil nového místopředsedy
Jaroslav Přibáň, všem známý pod přezdívkou Jacek, se narodil 16. května 1949 v Chebu, s nímž spojil svou trenérskou a zpočátku i činovnickou dráhu. Později k tomu přidal i působení v krajských orgánech, před „velkou“ valnou hromadou byl potvrzen ve funkci předsedy karlovarského KAS (od 2001). Jeho cestovní kancelář pořádá zájezdy na atletické akce, on sám velkou část těch na našem území moderuje.

Michal Procházka

Vytisknout