přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. ledna 2008, 11:18

Chci reprezentovat ve víceboji

Překážkář Stanislav Sajdok si vyzkoušel svůj první halový sedmiboj a touží závodit za ČR na únorovém mezistátním utkání ve Velké Británii.

                                          Autor: Jan Kucharčík

Sajdokův první životní sedmiboj
O víkendu se kromě jiných atletických akcí konaly v pražské Stromovce halové víceboje. Dvoudenní závody byly důležité hlavně ze dvou důvodů. Prvním je, že mítink hodně napověděl šéftrenérovi reprezentace o plánované sestavě českého týmu pro únorové mezistátní utkání. Druhým důvodem je vítězství překážkáře Stanislava Sajdoka v kategorii mužů.

Po ojedinělém desetiboji z roku 2001 se pro Sajdoka jednalo o premiérový halový sedmiboj. Dokázal zvítězit, celkem se s 5354 body dostal o třicet bodíků před druhého Davida Sazimu. S výkonem byl celkově spokojený, ačkoliv si původně plánoval výkon přes 5600 b. "Začalo to tím, že jsem v úterý dobral antibiotika," líčí překážkář/vícebojař. "Také jsem se musel v přípravě od píky učit kouli a tyč. Takže jsem do závodu nešel stoprocentně připraven. Neříkám, že by mě někde něco bolelo, alespoň ne první den, ale chyběla mi taková ta jiskra, která je pro výkon důležitá."

S úvodní šedesátkou byl Sajdok spokojen, méně pak s dálkou. "S osobním rekordem 7.36 metru je špatné skočit jen 676. Navíc jsem si při posledním pokusu, kterým jsem chtěl nahnat body, pochroumal kotník." Po osobním rekordu v kouli atakoval ve výšce výkon 212 cm, ale to už se začaly projevovat problémy s kotníkem. "Nakonec jsem dal tedy 209, ale i za to jsem rád, vyšší laťky jsem shazoval jen těsně." Přes noc noha natekla a do úvodních překážek šel Sajdok s obavami. "Nakonec z toho byl čas nad osm sekund. Věřím, že to mohlo být i lepší, ale Tonda Vácha podle mě trochu ulil a všechny nás to v blocích rozhodilo." V tyčkařské soutěži si Sajdok vybral začátečnickou daň a skončil hluboko v poli ostatních vícebojařů za 3.70 metru. "V tu chvíli mi David Sazima vypočítal, že abych vyhrál, nesmí mi v závěrečném kiláku utéct o více než sekundu. A tak jsem se ho držel jako klíště."

Taktika se vyplatila a Stanislav Sajdok skutečně zvítězil. Na druhém místě skončil David Sazima, třetí Tomáš Nešvera. Antonín Vácha, o kterém se hodně mluví, doplatil na kolizi na překážkách. Jinak by se mohl pohybovat na prvních třech místech. V kategorii žen vyhrála kladenská Eliška Klučinová za 3630 bodů s pohodlným náskokem na druhou Věru Zedníkovou.


Možné úvahy o reprezentaci
Víkendový víceboj ve Stromovce posloužil šéftrenéru Václavu Fišerovi jako dobré vodítko při sestavování kádru pro mezistátní utkání. "Byl jsem se na závodech podívat a je pravda, že Standa Sajdok mi v tuto chvíli vychází jako jeden z členů mužského kvarteta," říká Fišer. "Samozřejmě jako jednička týmu bude Josef Karas, bude-li mít zájem."  Uzávěrka nominace je již tuto neděli.

Překážkář Stanislav Sajdok se od podzimu 2007 připravuje v tréninkové skupině vícebojařů Tomáše Dvořáka. Stejně jako ostatní svěřenci trojnásobného mistra světa absolvuje i on vícebojařský trénink. "Ubral jsem na procvičování techniky překážek, přidal jsem naopak nácvik techniky ostatních disciplín," říká k tomu Sajdok. "Překážky jsou pro mě zatím stále priorita a v únoru mě čeká určitě několik zajímavých mítinků." Stanislav Sajdok by se však rád zaměřil také na víceboje. "Určitě nemám individuální trénink v rámci Dvořkovy skupiny," říká k tomu. "Děláme všichni to samé a trénink je rozmanitý. Žádná křeč, žádný stereotyp." V nejbližší době na něj čeká skok vysoký na Beskydské laťce (Sajdok kdysi začínal jako výškař) a na mítinku v Otrokovicích běh na 40 yardů překážek. "Pokud budu vybrán do reprezentace mezi vícebojaře, hodlám útočit na hranici 5700 - 5800 bodů. Rezervy mám určitě veliké."


Kompletní výsledky naleznete zde

Z výsledků:

MUŽI

1. Stanislav Sajdok (TJ Dukla Praha) 5354
/60 m: 7.08 - dálka: 676 - koule: 12.43 - výška: 209 = 60 m př.: 8.03 - tyč: 370 - 1000 m: 2:54.99/
2. David Sazima (AK Most) 5324
3. Tomáš Nešvera (A. C. TEPO Kladno) 5259

JUNIOŘI
1. David Melničuk (AK Chempetrol Litvínov) 4782
2. Petr Urban (Sk Čtyři Dvory Č. Budějovice) 4387
3. Adam Hromčik (AC Moravská Slavia Brno) 4330

DOROSTENCI
1. Kajetán Čásenský (ASK Slavia Praha) 4535
2. Jakub Jirman (TJ Dukla Praha) 3880
3. Václav Sedlák (AK Most) 3864

ŽENY
1. Eliška Klučinová (A. C. TEPO Kladno) 3630
2. Věra Zedníková (TJ Dukla Praha) 3114
3. Šárka Hezoučká (A.C. Sparta Praha) 2947

JUNIORKY
1. Jana Beranová (PSK Olymp Praha) 3204
2. Barbora Čáchová (ACP Olymp Brno) 2884
3. Aneta Přibylová (ASK Slavia Praha) 2506

DOROSTENKY
1. Kateřina Vodová (ACP Olymp Brno) 3520
2. Hana Nováková (PSK Olymp Praha) 3117
3. Romana Krobová (TJ Dukla Praha) 3103

David Klempíř

Vytisknout