přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Chambers zaběhl evropský rekord na 60 m

Kontroverzní britský sprinter Dwain Chambers dnes zaběhl na halovém mistrovství Evropy v Turíně evropský rekord v závodu na 60 metrů.

Časem 6.42 sekundy překonal běžec s dopingovou minulostí už v semifinále o tři setiny dosavadní maximum Francouze Ronalda Pognona z roku 2005. Rychleji v minulosti běželi jen Maurice Greene, k jehož jedenáct let starému světovému rekordu se Chambers přiblížil na tři setiny, a další Američan Andre Cason (6.41). "Přijeli jsme do Turína hodně sebevědomí, já i můj trenér," prohlásil svěřenec Daniela Plummera. "Očekávali jsme, že můžu překonat evropský rekord," uvedl.
Do Turína přijel třicetiletý Brit jako držitel nejrychlejšího času sezony 6.51, který výrazně vylepšil. Druhý v semifinále skončil jeho krajan Simeon Williamson výkonem o plných 15 setin horším. "Ale teď je pro mě daleko důležitější zítřejší finále. Jsem z toho hodně rozrušený a doufám, že budu moct spát. Včera jsem moc nemohl," prohlásil Chambers. Přijel prý jen vyhrát. "Mou motivací je chuť vítězství," dodal.


Dwain Chambers v Turíně - foto: K. Farská

Chambers si odpykal v letech 2003 až 2005 dvouletý trest za doping, poté co byl jako první sportovec pozitivně testován na anabolický steroid THG, vyvinutý sanfranciskou laboratoří BALCO. O svých bohatých zkušenostech s užíváním nedovolených látek napsal knihu "Závod proti mně: Můj příběh", která vyjde hned po šampionátu v Turíně a jíž svým výkonem udělal výbornou reklamu.
Bývalý mistr Evropy na stovce, který o zlato z Mnichova 2002 po dopingovém nálezu dodatečně přišel, se po vypršení trestu snažil prorazit v americkém fotbalu. Nakonec se vrátil k atletice, ale dlouho musel bojovat s averzí britských funkcionářů i některých svých kolegů, než znovu mohl obléknout reprezentační dres.
Loni startoval na halovém mistrovství světa ve Valencii přes odpor části svazového vedení a získal na šedesátce stříbro. Letos už s nominací do Turína žádné problémy neměl. Na olympijské hry se však už nikdy kvůli zákazu Britského olympijského výboru nepodívá.


Loni ve Valencii nemohl přijít Chambersovi nikdo na jméno, a to si odvezl z HMS bronz. A tak napsal knihu, kde otevřeně vysvětluje svoji dopingovou minulost - foto: graf.cz

ČTK, mip