přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. června 2004, 16:58

Čeští výškaři se v exhibici pokusí o světový rekord

Kompletní domácí mužská elita se v úterý 8. června v Uherském Brodě sejde při pozoruhodné výškařské exhibici.

V sektoru na stadionu ZŠ Pod Vinohrady bude umístěna specielně upravená laťka pro skok dvojic, takzvaný duoskok. Právě v téhle disciplíně půjde účastníkům mítinku o překonání světového rekordu, jehož držiteli jsou výkonem 2.19 m z loňského 7. ročníku závodů v Uherském Brodě české hvězdy Tomáš Janků a Jaroslav Bába. Soutěž spočívá ve skoku dvou výškařů současně přes jednu laťku. Jeden z organizátorů akce a zároveň její aktivní účastník Jan Janků vysvětlil důvody úpravy laťky pro tuto neobvyklou soutěž: „Laťka je o 1 metr delší, zkoušeli jsme to s bráchou i na normálních rozměrech, ale docela jsme se při tom pokopali.“ 

Na mítinku v Uherském Brodě se opět představí dvojice světových rekordmanů Jaroslav Bába a Tomáš Janků, stejně jako jeho bratr Jan, čtveřici nejslavnějších českých jmen současnosti doplní
Svatoslav Ton. Světový rekord v duoskoku padl v Uherském Brodě v minulosti už jednou zásluhou bratrské dvojice Janků. V letošním ročníku pořadatelé počítají s účastí čtyř nebo pěti dvojic, přičemž je dovoleno, aby jeden závodník startoval ve více párech.

Exhibičnímu představení však bude předcházet výškařský závod mužů – prakticky ve stejném složení jako soutěž dvojic – ve kterém může jít i o limit na olympijské hry v Aténách (2.30 m).
„Já se tam rozhodně chci pokusit o splnění limitu, Sváťa Ton snad taky,“ potvrdil Jan Janků, třetí muž současných domácích tabulek výkonem 2.17 m. Nejvyšší skok z českých výškařů v této letní sezoně zatím předvedl právě Ton, když obsadil druhé místo při PMEZ v Moskvě za 2.28 m.

Výškařský mítink v Uherském Brodě v úterý 8. června začíná v 16.00 hodin.

Tomáš Klement

Vytisknout