přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. března 2006, 11:24

Čeští výškaři neprošli sítem kvalifikace

I přes to, že pro postup do finále mužské výšky stačilo skočit 2.24 metru na první pokus, ani jeden z českých reprezentantů se z kvalifikace nedostal.

Páteční dopoledne se do kvalifikačních bojů vydali dva čeští reprezentanti - výškaři Svatoslav Ton a Tomáš Janků. Oba přijeli ráno na stadion "Olympijskij" s vizí postupu do finále, ani jednomu se však tuto metu zrealizovat nepodařilo.

Velké zklamání prožívá především Svatoslav Ton, který skončil patnáctý. Dostal se pouze přes 2.20 metru, i když v této sezoně již dokázal překonat i 2.33. Poté, co nezdolal 2.24 metru ani na třetí pokus, si sedl sklesle na lavičku ve výškařském sektoru a pozoroval své soupeře. Okamžitě po skončení kvalifikace odešel do útrob stadionu, aniž by promluvil s novináři. Jeho plány totiž směřovaly minimálně do finále.

Kolega Tomáš Janků skončil na výšce 2.24 metru,kterou zdolal na třetí pokus, a skončil celkově třináctý. Přitom na postup stačilo překonat laťku ve stejné výšce na první pokus.

"Je to jasný, prostě žádný kecy okolo nemaj cenu. Skočil jsem 224 a to na postup nestačilo. Ne vždycky ti sport dá zpátky to, co jsi mu ty dal," svěřil se novinářům jednatřicetiletý rodák z Jablonce nad Nisou. "Bojoval jsem hodně s technikou, ale ten boj jsem prohrál. Jednoznačně je tenhle závod pro mě po technický stránce nejhorší letošní skákání."

Prognózy o tom, že na finále bude potřeba skočit 2.30 metru, se nevyplnily. "Ten povrch je tady takovej zvláštní, včera při rozeskakování mi to celkem šlo a dneska jsem se s tím hrozně pral. Ale uklidńuje mě, že jsem v tom nebyl rozhodně sám. To bylo vidět i na klukách, jak "škrtali" laťku i na 2.27 metrech," narážel Janků na fakt, že nikdo ze závodníků nečekal postup již na takovéto výšce. Ve finále by se podle letošních světových tabulek mohlo skákat i o deset centimetrů výše.

A jak vidí Tomáš Janků potencionální medailisty své disciplíny? "Vzhledem k sezoně tipuju Rybakova, dobře podle mě vypadá i Švéd Thornblad a také Sokolovskij."

Soutěž pro oba české výškaře dnes skončila. Vzhledem k tomu, že výprava odlétá až v pondělí, mají dva dny volno a chystají se "prolézt" Moskvu. Sváťa Ton bude mít za průvodce svého strýce, který v Moskvě pracuje. Tomáš Janků byl v ruské metropoli již několikrát, ale nikdy se do centra města nepodíval. "Půjdu se podívat na myší olej..Mausoleum," vtipkoval bavič výpravy Janků.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Výsledky:

MUŽI
Výška: 1. Holm S. (Švéd.) 2.27, 2. Moya L. (Kub.) 2.27, 3. Rybakov J. (Rus.) 2.27, 4. Sokolovskij A. (Ukr.) 2.27, 5. Těrešin A. (Rus.) 2.27, 6. Thornblad K. (Švéd.) 2.27, 7. Ciotti G. (Ita.) 2.24, 8. Wolski R. (Pol.) 2.24

                                                                                          Karolína Farská