přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. února 2004, 10:48

Čeští výškaři mezi favority Banskobystrické laťky

Ve Sportovní hale v Banské Bystrici se v úterý 17. února uskuteční 11. ročník výškařského mítinku Banskobystrická laťka.Foto: F. Macák
Na startovní listině jedné z posledních velkých prověrek elitních výškařů figuruje 17 skokanů z 12 zemí. Nejpočetněji je zastoupena Česká republika, která vysílá do boje tři výškaře. Tomáš Janků a Jaroslav Bába už dokázali splnit limit na blížící se halové mistrovství světa v Budapešti. Jablonecký Jan Janků je jediným českým vítězem banskobystrického mítinku. Kraloval zde před pěti lety výkonem 2.28 m. Jaroslav Bába bude potvrzovat vynikající formu, před deseti dny v Arnstadtu se zaskvěl osobním rekordem 2.34 m. Tímto výkonem patří devatenáctiletému závodníkovi druhá příčka aktuálních světových tabulek. Vyšší laťku letos překonal už jen Švéd Stefan Holm. Halový mistr světa se dnes v Banské Bystrici také představí a bude obhajovat prvenství z roku 2003.
Vysoký kredit mítinku dokazuje počet startujících se zkušenostmi z posledních světových šampionátů. Banskobystrické laťky se zúčastní pět finalistů loňského halového MS v Birminghamu a stejný počet borců z užšího finále na mistrovství světa v Paříži. Chybět nebude také Polák Aleksander Walerianczyk, s výkonem 2.36 m první muž světových tabulek 2003. Mezi hlavní favority se řadí i bronzový z halového MS Genadij Moroz z Běloruska, účastník finále na obou světových šampionátech uplynulé sezony Andrej Sokolovskij z Ukrajiny či Polák Grzegorz Sposób. Ve hře bude útok na rekord mítinku 2.36 m, který už z roku 1995 drží rumunský výškař Sorin Matei. Hlavní program Banskobystrické laťky startuje v 18 hodin.

Tomáš Klement

Vytisknout