přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. března 2005, 12:31

Čeští vrhači už jsou v dějišti Evropského poháru

Další reprezentační akce je na pořadu necelý týden po HME v Madridu, v sobotu a neděli se v tureckém Mersinu uskuteční Evropský pohár v zimních vrzích a hodech.

Český tým odletěl včera odpoledne s počtem sedmi závodníků. V koulařském sektoru se představí Jana Kárníková, v soutěži diskařů bude startovat Tomáš Jirásek, mezi ženami pak Vladimíra Racková, do oštěpu nastoupí Barbora Špotáková, v kladivu budou reprezentovat Lukáš Melich, Lucie Vrbenská a Lenka Ledvinová. Z původní nominace v sestavě chybí oštěpař Radek Pejřimovský, který do Turecka neodcestoval kvůli pracovním povinnostem. Přesto jde o historicky největší českou výpravu, jejíž členové mohou plnit limity na letní mistrovství světa v Helsinkách. 

V pětileté historii soutěže vysílá Česká republika svůj tým potřetí v řadě. V loňském ročníku EP zimních vrhů na Maltě se z českých zástupců nejvíce vedlo Vladimíře Rackové, která skončila osmá, stejně jako v předchozím roce. Zkušenosti s EP mají v letošní nominaci také Vrbenská, Ledvinová a Jirásek. Dosud nejvyššího umístění z českých reprezentantů dosáhl v roce 2003 kladivář Vladimír Maška, když obsadil sedmé místo.

Do Mersinu na jihu Turecka přicestovalo 185 atletů z devětadvaceti evropských zemí, celkem proběhne všech osm vrhačských disciplín. Jako první z české výpravy vstoupí do soutěže diskař Jirásek, jehož disciplína odstartuje v sobotu v 8 hodin.

Na startovních listinách figuruje několik olympijských medailistů i medailistů z letošního ME v hale. Ozdobou soutěže diskařek bude olympijská vítězka z Atén Natalija Sadovová z Ruska, v sektoru kladivářek se představí její krajanka a rovněž zlatá medailistka z OH 2004 Olga Kuzenkovová. Favoritkou mezi oštěpařkami by měla být Němka Steffi Neriusová, která loni v Aténách získala stříbro. Na prvenství v kouli žen může pomýšlet bronzová z HME v Madridu, Ruska Olga Rjabikinová.  

O titul v soutěži koulařů si to rozdají úspěšní borci z evropského šampionátu pod střechou, Nizozemec Rutger Smith (v Madridu stříbrný) a bronzový Manuel Martínez. Domácí atletika vkládá největší naděje do kladiváře Esrefa Apaka, třetího muže OH v Aténách.    

Nominace ČR:
MUŽI
Disk – Tomáš Jirásek
Kladivo – Lukáš Melich

ŽENY
Koule – Jana Kárníková
Disk – Vladimíra Racková
Kladivo – Lucie Vrbenská
Kladivo – Lenka Ledvinová
Oštěp – Barbora Špotáková

Časový pořad EP v zimních vrzích 2005:
Sobota 12. 3.
8:00   disk M
11:30 disk Ž
14:00 koule Ž
15:00 oštěp M
  
Neděle 13. 3.
8:00   kladivo Ž
11:30 kladivo M
14:00 koule M
15:00 oštěp Ž 

Místa konání EP v zimních vrzích:
2001 Nice (FRA)
2002 Pula (CRO)
2003 Gioia Tauro (ITA)
2004 Marsa (MLT)
2005 Mersin (TUR)

Tomáš Klement

Vytisknout