Čeští vrchaři se měřili s evropskou elitou

sobota 8. července 2017
Ve slovinském Kamniku proběhlo šestnácté mistrovství Evropy v běhu do vrchu. Do boje zasáhlo patnáct českých reprezentantů. Nejlepšího umístění dosáhla čtvrtá juniorka Barbora Havlíčková, jí vedený tým byl pátý, stejně jako ženské družstvo.

Juniorky měly na programu trať dlouhou 4.5 kilometru s převýšením 450 metrů. S jejími nástrahami si nejlépe poradila Němka Lisa Oedová, který triumfovala v čase 23:16. Druhá Turkyně Bahar Atalayová na ni ztratila více než minutu (24:25). Na bronzový stupínek vystoupala Rumunka Gabriela Dorofteiová (24:36). Jen těsně pod stupni vítězů se umístila nejlepší česká závodnice Barbora Havlíčková, která byla časem 25:13 čtvrtá. Do elitní dvacítky se vešla ještě čtrnáctá Bára Stýblová (27:00). Následovaly ji osmnáctá Sylvie Štiglerová (27:36) a dvaadvacátá Simona Šamanová (28:00).

Pro evropský titul mezi juniory si doběhl Rumun Gabriel Bularda, jenž zvládl osmi a půl kilometrovou trať s převýšením 1035 metrů za 47:07. Na stupně vítězů ho doprovodila dvojice Italů. Stříbro si na krk pověsil Daniel Pattis (47:30) a pro bronz si vystoupal Andrea Prandi. Z trojice našich běžců byl nejlepší David Novák na dvacátém místě (53:12). Třiadvacátý skončil Michal Kačerovský (54:15) a šestatřicátý byl Borek Požár (57:22).

V kategorii žen se radovala ze suverénního primátu Švýcarka Maude Mathysová v čase 49:30. S více než minutovým odstupem doběhla druhá Britka Sarah Tunstallová (50:51). Bronz putuje do Rakouska zásluhou Andrey Mayové (51:43). Nejrychlejší českou závodnicí byla Monika Hloušková na čtrnáctém místě (56:10). Pavla Schorná-Matyášová brala osmnácté místo (57:03) a Top dvacítku uzavírala Lucie Maršánová (57:15). Petra Nováková obsadila dvaatřicátou příčku (1:00:13).

Mužskému závodu kraloval Ital Xavier Chevrier (1:02:51). V těsném souboji o stříbro byl úspěšnější Portugalec Luís Saraiva (1:03:34), který o pouhou vteřinu porazil nakonec bronzového Itala Francesca Puppiho (1:03:35). Nejrychlejším českým mužem byl jedenáctý Robert Krupička (1:06:13). Nedaleko za ním zaostal patnáctý Jan Janů (1:07:35). Marek Chrascina dokončil závod na jednačtyřicátém místě (1:13:20). Jáchym Kovář byl dvaapadesátý.

V soutěži družstev ovládly obě ženské kategorie britské vrchařky. Mezi dospělými to bylo jednoznačné, druhé Italky porazily v součtu o čtrnáct míst, třetí Rakušanky o jednadvacet. Za čtvrtými Norkami skončily páté Češky o celkové dvě individuální pozice. Britské juniorky naopak svedly vyrovnanou bitvu o titul, medailistky celkově dělily pouhé tři pozice: součet vítězek činil 22, druhé byly Rumunky (23), třetí Turkyně (25). Havlíčková a spol. zůstaly těsně za čtvrtými Italkami.

V mužských kategoriích k italskému double chybělo velice málo. Tým dospělých totiž při shodném součtu 17 doplatil na pravidlo o lépe umístěném třetím běžci, kde Francouzi měli osmého, Italové třináctého. Bronz brali s velikým odstupem Portugalci (58), těsně před Švýcary, čeští vrchaři obsadili osmou pozici, když od medaile je dělilo 13 míst. Také naši junioři skončili osmí, šampiony se stali jednoznačně Italové (první tři do sedmého místa) před mladými Turky a Francouzy.