přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. srpna 2003, 14:46

Čeští vícebojaři se perou zatím těsně za stupni vítězů

Po třech disciplínách desetiboje na mistrovství světa v Paříži figurují Roman Šebrle a Tomáš Dvořák na čtvrtém, respektive pátém místě.

Na špici průběžného pořadí se zatím odehrává souboj českých a amerických borců, ostatní slavná jména posledních let zaujímají příčky v hloubi pole. Vicemistr světového sedmiboje z letošního roku Rus Lobodin je desátý, úřadující olympijský vítěz Estonec Nool se trápí na 17. příčce a Islanďanu Magnússonovi patří dokonce poslední, dvacátá pozice. Po sprintu na 100 metrů, dálce a kouli zatím desetibojařům vévodí Američan Bryan Clay, který si před dvěma měsíci na domácí půdě vylepšil osobní maximum na 8482 bodů. Druhý muž průběžného pořadí, Dmitrij Karpov z Kazachstánu, zaznamenal osobní rekordy už ve dvou ze tří disciplín. Foto: František Macák

Z hlediska všech předpokladů má tedy pařížská soutěž desetibojařů poměrně překvapivý průběh. Záhy vypadli ze hry o medailové pozice jedni z favoritů Erki Nool a Jón Arnar Magnússon, vlažné výkony zatím podává Lev Lobodin. Naopak se daří mladíkům, kteří na svůj velký úspěch na světové scéně teprve čekají. Američan Bryan Clay se ujal vedení už po úvodní stovce, kterou prolétl za 10,50. Třetí muž letošních světových tabulek v úvodních třech disciplínách nasbíral 2753 bodů, na druhého v pořadí, Dmitrije Karpova z Kazachstánu, má náskok 11 bodů. Dvaadvacetiletý Karpov zazářil už na 100 m, kde obsadil celkovou druhou příčku v osobním rekordu 10,72. Následně v dálce dolétl vůbec nejdál (775 cm) a svůj ústup z čelních příček odmítl i v koulařském sektoru, když se dalším osobním rekordem 15,51 udržel v boji o medaile. Vítěz letošní americké kvalifikace a spolufavorit Romana Šebrleho Tom Pappas kontroluje závod ze třetího místa. Na vedoucího krajana Claye ztrácí halový mistr světa pouhých 24 bodů, což s velkou pravděpodobností vymaže už v následující disciplíně. Pappas je mezi desetibojaři excelentním výškařem, umí 221 cm, letos při kvalifikaci na MS v Palo Alto překonal 217 cm. Dosavadní nezdary, které postihly zmíněné favority, se naštěstí vyhýbají českým zástupcům Romanu Šebrlemu a Tomáši Dvořákovi. Těmto dvěma českým reprezentantům patří čtyři nejlepší výkony v historii světového desetiboje.

Světový rekordman Roman Šebrle figuruje hned za Pappasem na čtvrtém místě. Součtem 2650 bodů úřadující mistr Evropy zaostává za svým nejlepším desetibojem této sezony v rakouském Goetzisu (8807) rovných 100 bodů. Blýskáním na lepší časy je snad čerstvý výkon z koule, kde si na rozdíl od předchozích dvou disciplín proti Goetzisu polepšil. S časem 11,00 v nejkratším sprintu nemohl být devětadvacetiletý borec spokojen. „Takovou stovku jsem nečekal ani v nejhorším snu, zaspal jsem a ještě ke všemu mně ty starty obecně nejdou,“ kroutí hlavou první muž letošních světových tabulek, který ve svém běhu ve společnosti favoritů měl jasně nejhorší startovní reakci. V dálkařském sektoru předvedl dva skoky za 760 m, lepším pokusem 764 cm porazil Pappase jen o dva centimetry. „První pokus přešlap a pak dvakrát skok bez prkna. Někde je prostě chyba…,“ zamýšlel se Šebrle, ale klidně dodal: „Pappas toho stejně nijak zvlášť nevyužil.“ V kouli se pak svěřenec trenéra Kupky vzepjal k solidnímu výkonu 15,47. Očekávaný souboj o zlatou medaili Šebrle–Pappas tedy zatím vyznívá příznivěji pro amerického atleta. „Vypadá normálně,“ popsal Šebrle stav svého rivala. „Já ale vypadám taky normálně, jenom se mi zatím vyhýbá štěstí,“ posteskl si světový rekordman.

„Karty ještě nejsou rozdaný, může se ještě stát cokoliv,“ hovoří k průběhu soutěže v hádankách obhájce titulu Tomáš Dvořák a dodává: „Druhý den to začne…“ Jako by tak trojnásobný mistr světa dával nepřímo najevo, že je to právě on, kdo se stane černým koněm pro závěrečnou část pařížského desetiboje. Druhý soutěžní den navíc zahrnuje obecně ne příliš oblíbené vrhačské disciplíny, v nichž je však Dvořák králem. Dlouhodobě zažité překážky a slušný závěr na 1500 metrů mohou Dvořáka posunout také hodně vysoko. Jednatřicetiletý borec však jde od disciplíny k disciplíně. „Budu se snažit skákat dobře ve výšce, tam se to už může lámat,“ slibuje světový šampion, který svým vstupem do soutěže na Stade de France zarazil všechny soupeře, kteří si brousí zuby na „jeho“ trůn.

Průběžné výsledky desetiboje na MS 2003 naleznete zde.

Tomáš Klement

Vytisknout