přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. března 2003, 15:11

Čeští vícebojaři den před odletem na HMS

Přípravy atletů na halové mistrovství světa v Birminghamu vrcholí.

Evropský rekordman Tomáš Dvořák rozhodně nehodlá vystupovat v pozici sedmého muže letošních světových tabulek. Od únorového mítinku v estonském Tallinu jeho forma stoupá. Začátkem března se v Bratislavě stal halovým mistrem republiky na 60 m překážek ve vynikajícím čase 7,84 a získal bronz mezi koulaři. Nedařilo se mu však v dálce, kde mu v kvalifikaci ani jednou nevyšel rozběh. „S odrazem v dálce momentálně máme problémy. Předpokládám, že ještě ve čtvrtek v Birminghamu budeme tuto disciplínu pilovat,“ říká Dvořákův trenér Zdeněk Váňa. Zítra, tedy v den odletu na halové MS, bude Dvořák trénovat rychlost a překážky.Foto: František Macák

Zdravotní stav trojnásobného mistra světa v desetiboji je dobrý, trápí ho jen staré bolesti, jako například pravé rameno. V posledních týdnech se však objevila jiná nepříjemnost, která Dvořákově psychice nepřidá. Manželka i obě jeho dcery onemocněly chřipkou a dodnes nejsou úplně v pořádku. „Náladu na závodění má Tomáš obrovskou, ale zdravotní stav rodiny ho velice znepokojuje,“ říká trenér Váňa, ale zachovává optimismus: „V Birminghamu se s tím snad srovná a bude bojovat o co nejlepší umístění. Věřím, že oba čeští vícebojaři rozhodně neudělají ostudu.“ Konkrétní cíl pro halové MS si Váňa s Dvořákem nekladou, všechno vyplyne až z průběhu závodu.

Druhým českým zástupcem, který se představí v soutěži sedmibojařů, je Roman Šebrle. Obhájce světového prvenství po dnešním zápřahu v posilovně ještě zítra absolvuje jeden trénink. „Poslední domácí trénink před Birminghamem věnujeme zejména rychlosti. Zaměříme se na sprinty a na lehké překážky,“ přibližuje závěrečnou fázi přípravy Romana Šebrleho v domácím prostředí trenér Dalibor Kupka. Krátce před halovým MS prodělal Šebrle chřipkové onemocnění, kvůli němuž nestartoval ani na republikovém šampionátu v bratislavské hale Elán. „Roman už je v pořádku, má jen namožené svaly,“ hodnotí současný zdravotní stav světového rekordmana v desetiboji Dalibor Kupka a dodává: „Jak na tom fyzicky opravdu je, prozradí až sobotní závod.“ Soutěž sedmibojařů odstartuje běh na 60 metrů v sobotu 14. března od 10:00 SEČ. V sobotu je v rámci sedmiboje na pořadu ještě dálka, koule a výška, nedělní program potom tvoří 60 m př., tyč a závěrečný běh na 1000 m.

Tomáš Klement

Vytisknout