přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. prosince 2003, 22:56

Čeští tyčkaři znovu čelí starým zraněním

Soustředění plné zvratů prožila tréninková skupina Boleslava Patery na Kanárských ostrovech.


Foto: F. Macák
Tři týdny v prosinci strávili tyčkaři Adam Ptáček, Štěpán Janáček a Pavla Hamáčková na ostrově Lanzarote ve středisku La Santa. „Je to naše oblíbené místo,“ konstatuje trenér Patera, „jsou tu ideální podmínky pro zvyšování objemu a spoustu doplňkových sportů, jako například plavání, surfování či potápění.“ Sám Patera je milovníkem těchto aktivit, v La Santě tradičně postrádá jen lezeckou stěnu. „S vedoucí místního střediska jsem otázku lezecké stěny podrobně probíral, uvažuje o tom, že napřesrok ji nechá postavit. Dal jsem jí tipy na vhodné parametry a umístění stěny,“ přibližuje Patera, který se na Lanzarote s chutí věnoval potápění v moři.


„S Tomášem Janků jsme se potápěli do velké hloubky. Já jsem se ponořil skoro do 60 metrů, kde jsem se setkal tváří v tvář s rejnokovitým žralokem, kterému říkají Angel Shark,“
popisuje Patera svůj nevšední zážitek.

První polovina soustředění Paterovy skupiny probíhala podle plánů, jeho svěřenci pracovali zejména na zvýšení objemu a zdravotně byli naprosto v pořádku. „Potom se bohužel ozvala stará zranění Pavly Hamáčkové a Štěpána Janáčka,“ uvedl Patera, „Pavla stupňovala trénink, ale jak se ukázalo, šla do toho možná až příliš naplno. Ztuhlo jí lýtko a musela vysadit z tréninku. Teď bude důležité jeho prokrvování.“ Česká rekordmanka se poslední dvě sezony potýkala se zraněními, bezprostředně před závodem na MS 2003 v Paříži jí právě bolest v lýtku zabránila ve startu na vrcholné soutěži roku. Hamáčková je každopádně v současné době velmi dobře připravena fyzicky. „Silově je Pavla zřejmě v životní formě,“ uznale sdělil Patera.

Štěpán Janáček se na Kanárských ostrovech zpočátku rozběhával úspěšně v tretrách, v průběhu soustředění se však dostavily zdravotní potíže. „Štěpána zase zasáhl starý problém s achilovkou, momentálně se to snažíme utlumit,“ vysvětlil trenér Patera. V případě šestadvacetiletého tyčkaře není vyloučena další operace, které se však lékaři zatím snaží vyhnout. „Štěpán je v péči docenta Koláře a docenta Smetany, kteří se shodují na tom, že by operace byla příliš radikálním a nejistým zákrokem. Raději proto volíme konzervativní léčbu,“ uvedl Patera.

Jediným z trojice reprezentantů ve skupině Boleslava Patery, který na Lanzarote absolvoval plnohodnotné soustředění, byl Adam Ptáček. Šestý muž loňského mistrovství Evropy dokázal na Kanárských ostrovech dohnat určitý skluz v objemové přípravě a zdravotní problémy se mu vyhnuly. „S jeho přípravou jsem velice spokojen, na jaře zřejmě znovu odcestuje na Kanáry,“ plánuje Boleslav Patera.

Tomáš Klement

Vytisknout