přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. června 2004, 10:58

Čeští reprezentanti dnes odcestují na Evropský pohár

Tento víkend se v bulharském Plovdivu uskuteční 1. liga Evropského poháru, do které spadají obě česká atletická družstva. Superliga Evropského poháru se ve stejných dnech uskuteční v polské Bydhošti.

Muži se v Plovdivu utkají s Běloruskem, Belgií, Chorvatskem, Řeckem, Rumunskem, Ukrajinou a domácím Bulharskem. Prognózu českého mužského celku předpovídá šéftrenér Českého atletického svazu Václav Fišer: „Muži by měli skončit čtvrtí, ale věřím, že se nám podaří vybojovat třetí místo. Ukrajinci jsou jasní favorité, výborní budou ale také Řekové, kteří vloni sestoupili z nejvyšší soutěže.“ 
V běhu na 100 a 200 metrů se v Plovdivu představí Jiří Vojtík, čtyřstovku poběží Karel Bláha, půlku Roman Oravec, delší trať (3000 metrů) si vyzkouší Michal Šneberger. Dlouhé překážky budou doménou Štěpána Tesaříka. Silné zastoupení bude mít česká výprava ve výšce. Skákat bude Svatoslav Ton, který na Praze Akademice překonal laťku ve výšce 2.33 metru. „Myslím si, že jako družstvo můžeme docela uspět. Budou tam sice startovat silná družstva Ukrajiny a Běloruska, to budou naši největší soupeři, ale když se zadaří, věřím i v postup,“ prohlásil Ton a dodal: „Osobně se na Evropský pohár moc těším, bude to moje premiéra. Za Ukrajinu pravděpodobně nastoupí Sokolovskij, který o víkendu skočil 235. Půjdu do závodu s velkou motivací ho porazit a očekávám výkon okolo 230 centimetrů. Momentálně se vůbec necítím špatně, myslím, že by to mělo vyjít.“V tyčkařském sektoru se objeví stříbrný medailista z halového šampionátu v Budapešti, tyčkař Adam Ptáček. V sestavě stejně jako před rokem figuruje diskař Libor Malina, který vybojoval plný bodový zisk. V kouli nastoupí Petr Stehlík, v kladivu místo Lukáše Melicha, který má problémy se zády, bude startovat Vladimír Maška. Jiřího Mužíka ve štafetě na 4x400 metrů nahradí kladenský Jan Hanzl. Vloni se mužskému družstvu podařilo vybojovat třetí místo, když zaostali za druhou Ukrajinou o pouhých 5 bodů a vítěznými Nizozemci o 11 bodů.

Češky budou v Plovdivu obhajovat stříbrné pozice z loňského roku autkají se s Běloruskami, Belgičankami, Bulharkami, Estonkami, Lotyškami, Rumunkami a Švédkami. „Na postupovou pozici zřejmě pomýšlet nemůžeme, ale sestup také nehrozí,“ zhodnotil situaci v ženském týmu Fišer. V běžeckých disciplínách se představí Štěpánka Klapáčová (100 metrů), Hana Benešová (200 metrů), Jitka Bartoníčková na čtyřstovce, do Plovdivu nakonec neodcestuje Lída Formanová, místo ní na půlku nastoupí Petra Lochmanová, krátké překážky poběží Lucie Martincová, dlouhé Alena Rücklová. 1500 i 3000 metrů si vyzkouší Andrea Šuldesová, která vloni získala pro družstvo jedno cenné prvenství. Celkem se vloni ženám podařilo získat čtyři první místa. Silné bude obsazení vrhačských disciplín. Do diskařského sektoru nastoupí Věra Pospíšilová Cechlová, v kladivu Lucie Vrbenská. Evropský pohár bude i dalším startem oštěpařky Nikoly Brejchové: „Bude tam výborná Rumunka Tileová, také Bělorusky určitě nasadí kvalitní oštěpařku. Samozřejmě bych chtěla vyhrát, ale na prvních třech místech to bude vyrovnané. Pokud hodím 62 metrů, může to znamenat vítězství, nebo taky třetí místo.“V trojskoku se objeví Šárka Kašpárková, v dálce Lucie Komrsková, ve výšce Iva Straková. Místo zraněné tyčkařky Kateřiny Baďurové do Plovdivu odjíždí Michaela Boulová.

 

Výprava do dějiště Evropského poháru odlétá ve čtvrtek 17. června v 18 hodin z Prahy. Návrat je plánová na pondělí 21. června ve 13:30 do Prahy.

 


Nominace českých družstev pro 1. ligu Evropského poháru (19.–20. 6. 2004 Plovdiv, Bul.):

MUŽI

Jiří Vojtík (100m, 200m), Karel Bláha (400 m), Roman Oravec (800 m), Vladimír Bartůněk (1500 m), Michal Šneberger (3000 m), František Zouhar (5000 m), Stanislav Sajdok (110 m př.), Štěpán Tesařík (400 m př.), David Gerych (3000 m př.), Svatoslav Ton (výška), Adam Ptáček (tyč), Štěpán Wagner (dálka), Milan Kovář (trojskok), Petr Stehlík (koule), Libor Malina (disk), Vladimír Maška (kladivo), Petr Běluněk (oštěp), 4x100 m (Martin Břeň, Lukáš Milo, Rudolf Götz, Jiří Vojtík), 4x400 m (Jan Hanzl, Václav Bláha, Karel Bláha, Štěpán Tesařík).

ŽENY

Štěpánka Klapáčová (100 m), Hana Benešová (200 m), Jitka Bartoníčková (400 m), Petra Lochmanová (800 m), Andrea Šuldesová (1500 m, 3000 m), Michaela Mannová (5000 m, 3000 m př.), Lucie Martincová (100 m př.), Alena Rücklová (400 m př.), Iva Straková (výška), Michaela Boulová (tyč), Lucie Komrsková (dálka), Šárka Kašpárková (trojskok), Jana Kárníková (koule), Věra Pospíšilová Cechlová (disk), Lucie Vrbenská (kladivo), Nikola Brejchová (oštěp), 4x100 m (Hana Benešová, Štěpánka Klapáčová, Pavlína Dlouhá, Tereza Košková), 4x400 m (Petra Lochmanová, Jitka Bartoníčková, Alena Rücklová, Zuzana Bergrová).

Karolína Farská, Tomáš Klement

Vytisknout