přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. června 2003, 15:15

Čeští reprezentanti dnes na mítinku v Řecku

Šest českých atletů se splněným limitem pro letošní MS v Paříži se zúčastní úterního mítinku IAAF Super Grand Prix v řecké Trikale.

Obrovským tahákem pro diváky bude první letošní vzájemný souboj možná dvou nejlepších oštěpařů současnosti. Ruský vicemistr Evropy Sergej Makarov se střetne se svým velkým vzorem a občasným tréninkovým partnerem Janem Železným. Trikalský stadion tak bude svědkem měření sil nejvýše postavených mužů letošních světových tabulek. Trojnásobný olympijský vítěz a mistr světa Železný se svým maximem této sezony 88,99 m zaostává o více než jeden metr za svým ruským soupeřem.Foto: F. Macák


Jediný devadesátimetrový hod dosavadní sezony, kterým se Makarov prezentoval 30. května, má hodnotu 90,11 m.

Jaroslav Bába bude v soutěži výškařů jedním z pěti závodníků s letošním maximem přes 230 cm. Přesně této výšky dosáhl osmnáctiletý borec SSK Vítkovice před týdnem ve francouzském Lille. Překonáním 230 cm tak Bába vytvořil nový národní juniorský rekord pod otevřeným nebem. V halové sezoně už velký talent české atletiky zdolal 232 cm. V Trikale se představí také další český reprezentant Tomáš Janků, který potvrdil svou dobrou formu vítězstvím v 1. lize Evropského poháru, když jako jediný muž startovního pole překonal 230 cm. K největším kandidátům prvenství v Trikale vedle českých závodníků se řadí druhý muž letošních světových tabulek Jaroslav Rybakov z Ruska, který si výkonem 234 cm vytvořil osobní rekord. Veterán výškařského sektoru Dragutin Topič letos už překonal 231 cm a ve světových tabulkách mu patří pátá pozice.

Překážkář Jiří Mužík se stejně jako na Zlaté tretře v Ostravě střetne s aktuální světovou jedničkou běhu na 400 m překážek, Felixem Sánchezem z Dominikánské republiky. Oba borci dosáhli osobního této sezony právě na ostravském mítinku, kde si rozdělili první dvě příčky. Mužík se časem 48,63 na 36 setin přiblížil osobnímu rekordu z roku 1997. Sánchez díky výkonu na Zlaté tretře 48,10 kraluje letošním světovým tabulkám. Druhé místo zaujímá Brit Chris Rawlinson, který o víkendu při Superlize Evropského poháru dosáhl času 48,45, a v Trikale tak bude Sánchezovi a Mužíkovi nejvážnějším soupeřem.

Před třemi dny Pavla Hamáčková vylepšila národní rekord ve skoku o tyči žen na úctyhodných 460 cm. Dnes v Trikale se sejde téměř kompletní světová špička, včetně dvou největších rivalek současnosti, Američanky Stacy Dragilové a Rusky Světlany Feofanovové. Skvělé aktuální postavení mezi světovými diskařkami bude v Trikale potvrzovat Věra Pospíšilová, která si několikrát v této sezoně vytvořila osobní maximum a výkonem 66,66 m momentálně figuruje na druhém místě světových tabulek. Lepšího výkonu letos dosáhla pouze ruská závodnice Natalja Sadovová (69,38 m), jež se mítinku v Trikale zúčastní také. 

Začátky závodů s českou účastí na mítinku IAAF Super Grand Prix, 24. 6. Trikala (Řecko):

20:15 – Disk Ž (Pospíšilová)
20:20 – Tyč Ž (Hamáčková)
20:25 – 400 m př. M (Mužík)
21:05 – Výška M (Bába, T. Janků)
21:35 – Oštěp M (Železný)

Tomáš Klement

Vytisknout