přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Čeští překážkáři jdou dál, Robles je out

Jedna z hlavních hvězd šampionátu Kubánec Dayron Robles vypadl po vlastním omylu v rozběhu překážek. Češi postupují.

Kdo očekával souboj excelentních překážkářů Robles, Xiang, dočkal se. Ale dříve než asi čekal a také se zcela nečekaným rozuzlením. 

Druhý z rozběhů dostal oba favority světového titulu do sousedních drah, což svádělo k černým myšlenkám na nebezpečí vzájemné kolize. Ta nepřišla, mimojiné i proto, že Robles udělal něco podobného jako již letos jednou, kdy na mítinku v Paříži předčasně zastavil. Tehdy se mu zdálo, že zaslechl opravný hvizd oznamující ulitý start. Tentokrát jej v hale Luise Puiga zmátla nejspíše blesková, ovšem regulérní reakce čínského soupeře (0.105). A tak zatímco on po vypálení z bloků brzdil, ostatní uháněli k cíli. Když si uvědomil, že něco nehraje, upřímně se zhrozil a následoval je. Bylo však již zoufale pozdě. Časomíra mu v cíli ukázala 8.53, což je nejhorší výkon ze všech zúčastněných, vteřinu a dvě desetiny za jeho osobním rekordem. Z jedné z hlavních hvězd se tak stal smutný hrdina, který doplatil na vlastní omyl. "Je mi líto, co se mu stalo. Asi jsem ho zmátl svým rychlým startem, ale musí se přece běžet, dokud nezazní opravný výstřel. Je opravdu škoda, že spolu nebudeme v semifinále," prohlásil Xiang, který bez problémů postoupil. Robles se pro tisk vyjádřit nechtěl.

Omyl nešťastného Kubánce naštěstí nenapodobil žádný z Čechů. Petr Svoboda vyhrál svůj rozběh a i přes lehce vypuštěný závěr finišoval v čase 7.71. "Roblese jsem viděl, je to top masakr. Já jsem o špatně slyšitelných startech věděl, a tak jsme se s trenérem domluvili, že na výstřel nebudu čekat, napočítám do dvou, a pak vyrazím. Nevím, jestli to bylo lepší nebo ne, ale s Jevgenijem Borisovem, kterého jsem měl vedle sebe, jsme vyrazili zhruba stejně. Hlavně zírám, že mi vydržela noha, kterou jsem si před časem v tréninku poranil. Nechci to zakřiknout, ale cítím obrovskou formu. V semifinále si myslím na jeden čas, který neprozradím, ale pokud by vyšel, na finále by určitě stačil," říkal tajuplně.

VALENC_2138.jpgVALENC_2143.jpgVALENC_2150.jpg

S mnohem větším štěstím pronikl do dalších bojů i Stanislav Sajdok, který na startu viditelně zaspal a do cíle dorazil jako poslední. "Chyba byla pouze ve mně. Stává se to, ale mně se to letos přihodilo poprvé a zrovna v takovém závodě. Budu děkovat Bohu, pokud postoupím," prohlašoval. Může začít, jeho čas 7.81 na postup nakonec stačil.       

VALENC_2162.jpgVALENC_2164.jpgVALENC_2169.jpg

minifotogalerie, foto: graf.cz

Adam Pražák

Vytisknout