Čeští oštěpaři v Šanghaji na bedně

sobota 14. května 2016
Diamantový seriál se přestěhoval ke svému druhému dílu do čínské Šanghaje. Na startu byli i tři čeští reprezentanti a rozhodně se neztratili.

V oštěpařském sektoru se představili hned dva naši zástupci. Vítězslav Veselý proměnil svůj letošní první start ve třetí místo, když poslal své náčiní do vzdálenosti 83.81. Vedoucí muž průběžných světových tabulek Jakub Vadlejch se umístil ještě o příčku výše. Na druhé místo mu stačil výkon 84.77. Vítězem oštěpařského klání se stal Němec Thomas Röhler za 85.71.

O něco méně se dařilo mezi výškaři Jarolavu Bábovi. I pro něj to byla letošní premiéra pod otevřeným nebem a nejlépe zvládnul 220 centimetrů. Na další postupné výšce již úspěšný nebyl. V závodě triumfoval Ukrajinec Bohdan Bondarenko, který měl nejlepší zápis na 228 centimetrech, poté se ještě pokoušel o 234, ovšem neúspěšně. V pořadí ho následovala dvojice Číňanů. Druhý byl Guowei Zhang (228) a třetí místo obsadil Yu Wang (228). Závod žen se stal kořistí Leverne Spencerové ze Svaté Lucie za 194 centimetrů. Druhá byla Naděžda Dusanová z Uzbekistánu za stejný výkon, ale horší zápis.

Jedním z vrcholů mítinku byl závod v disku žen, kde překonala Chorvatka Sandra Perkovičová nejen rekord mítinku, ale i historické maximum Diamantové ligy, když její disk dolétl na 70.88. Pochopitelně tím potvrdila i svou vedoucí pozici ve světových tabulkách. Druhé místo si vyházela Australanka Dani Samuelsová (67.77) a třetí byla mistryně světa z Pekingu Kubánka Denia Caballerová (66.14).

O jeden z nejrychlejších časů historie se postarala na stýplu žen Keňanka Hyvin Kiyengová. Časem 9:07.42 se zařadila na šesté místo historických tabulek této disciplíny a zároveň překonala rekord mítinku. Na druhém místě doběhla i přes pád na poslední překážce mladá Bahrajnka Ruth Jebetová (9:15.98). Jako třetí proběhla cílovou šachovnicí zkušená Etiopanka Sofia Assefaová (9:21.07).

Vysoká kvalita běžeckých disciplín v Šanghaji se potvrdila i na patnáctistovce žen. Zde dokonce padnul národní rekord Keni, o který se postarala Faith Kipyegonová. Ta proběhla trať za 3:56.82. Její čas znamenal též nový rekord mítinku a Kipyegonová se posunula do čela světových tabulek. Osobní rekord si vylepšila i druhá v pořadí Hellen Obiriová (3:59.34) a pod čtyři minuty se dostala ještě třetí Etiopanka Dawit Seyaumová (3:59.87).

V závodě na 5000 metrů mužů nic v úvodu nic nenasvědčovalo tomu, že by se mohl běžet rychlý čas. Původně takticky vedený závod v posledních kolech výrazně zrychlil a nakonec se poprvé v letošní sezóně běželo pod 13 minut. Pětka se stala kořistí Etiopana Muktara Edrise a časomíra se zastavila na 12:59.96, což je nový rekord mítinku. Druhý doběhl mladičký Uganďan Joshua Cheptegei (13:00.60) a čest keňské běžecké školy zachraňoval třetí Thomas Longosiwa (13:01.69).

Dramatický byl průběh sprintu na 110 metrů překážek. Hned dva favorité totiž byli diskvalifikováni za ulitý start. Nejprve předčasně vystartoval Orlando Ortega ze Španělska a následně se stejně provinil i světový rekordman Aries Merrit ze Spojených států. Nad ploty byl nakonec nejrychlejší Jamajčan Omar McLeod, který zaběhl nejlepší letošní světový čas 12.98. Druhý byl jeho krajan Hansle Parchment (13.12) a třetí příčku obsadil domácí překážkář Wenjun Xie (13.34).

Hned při svém prvním letošním startu v Diamantové lize našel hvězdný Francouz Renaud Lavillenie přemožitele. Závod opanoval Američan Sam Kendricks v novém venkovním osobním rekordu 588, zatímco Lavillenie zvládnul nejlépe 583. Na pomyslné stupně vítězů je doprovodil Kanaďan Shawn Barber (570).

V dálkařském sektoru dolétla nejdále Srbka Ivana Španovičová, která zaznamenala 695 centimetrů. Druhé místo si vyskákala Kanaďanka Cristabel Netteyová (675) a třetí byla Američanka Tianna Bartolettová (675). Ve stejné disciplíně mužů rozhodoval o vítězi až druhý pokus. Domácí Xinglong Gao i Jihoafričan Rushwal Samaai zvládli totiž shodně 814 centimetrů. Druhý nejlepší pokus měl však lepší Číňan a radoval se z triumfu. Třetí pozici si ze Šanghaje odvezl zkušený Australan Fabrice Lapierre (809).

Závod na 800 metrů byl keňskou záležitostí. Problémy však přišli hned na startu, kdy nizozemský vodič Bram Som zaspal na startu a ztrátu jen horko těžko smazával. O tempo se tak musel starat David Rudisha, který na to také ve finiši doplatil a doběhl až pátý. Nejrychlejší závěrečný spurt předvedl jeho krajan Ferguson Rotich (1:45.68), následovaný dalšími dvěma zástupci této africké běžecké velmoci Robertem Biwottem (1:45.84) a Alfredem Kipketerem (1:45.93).

Mezi koulaři vrhnul nejdále Američan Kurt Roberts, jehož náčiní dopadlo na 21.40. Druhou příčku obsadil Novozélanďan Tom Walsh (21.20) a třetí byl mistr světa z Pekingu Joe Kovacs za 20.82.

Jen jediný muž se dostal na nejkratším sprintu na 100 metrů pod deset sekund. Byl jím Američan Justin Gatlin, který prolétl cílovou rovinku za 9.94. Dobrou formu potvrdil i druhý v cíli Femi Ogunode z Kataru (10.07), za ním dosprintoval další zástupce hvězd a pruhů Mike Rodgers (10.10).

Na hladké čtvrtce žen potvrdila roli favoritky Bahamanka Shaunne Millerová, která závod rozběhla opravdu svižně a nakonec se radovala z vítězství v čase 50.45, když odrazila útok Jamajčanky Stephanie Ann McPhersonové (50.98) i Američanky Natashy Hastingsové (51.10).

Na stejně trati s překážkami byl nejrychlejší Američan Michael Tinsley za 48.90. V těsném finiši porazil jak Poláka Patryka Dobeka (49.01), tak Bahamana Jeffreyho Gibsona (49.11). Keňský mistr světa Nicolas Bett skončil ve vyrovnaném závodě šestý v čase 49.31.

Těsný duel byl k vidění i na dvoustovce žen. Své vedení uhájila až do cíle Murielle Ahoureová z Pobřeží Slonoviny (22.72). Desetinu za ní doběhla Jamajčanka Veronica Campbell-Brownová (22.82). Pod 23 sekund stlačila čas i třetí Anneisha McLaughin-Whilbyová (22.94).