přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Čeští maratónci se v Aténách obávají parného počasí

Česká republika bude na OH v Aténách sledovat své zástupce na maratónské trati v kategorii mužů i žen.Foto: Josef Čech
Zkušený Róbert Štefko, který teprve před čtyřmi měsíci získal české občanství, odlétá do Atén jako vůbec poslední člen výpravy, až 28. srpna. Do startu maratónu mu bude zbývat pouhých třicet hodin. Důvod? „Na aklimatizaci nevěřím. Já si na vedro nezvyknu, ani kdybych tam byl rok,“ prohlásil. S lehkou nadsázkou tak pojmenoval, jak velký respekt v něm předpokládané aténské počasí vzbuzuje. „Ještě nikdy jsem neběžel maraton ve 33°C. Už doběhnout bude vyžadovat obrovskou vůli,“ předpovídá Štefko a naznačuje, jakou taktiku pro závod zvolí: „Bude třeba běžet rozumně. Hlavně ze začátku zvolna a opatrně, aby si organismus zvykl. Je možné, že se někdo nechá strhnout a začne hned od začátku závodit. Já budu vyčkávat a čekat, až se vyblázní. V takovém vedru to nemůže dlouho vydržet.“

Do odletu zůstane Štefko v domácím prostředí, na závody se nechystá. Jedinou výjimkou bude desetikilometrový silniční závod, který absolvuje tuto sobotu ve Vnorovech na Hodonínsku. „Vnorovskou desítku poběžím jen tak. Neslibuju si od ní, že by mi ukázala, jak na tom jsem. Pro mě je teď nejdůležitější vyladit se psychicky. Musím se na aténský maratón těšit. Když budu mít ze závodu radost, může se stát ledacos,“ uzavřel nadějným příslibem Štefko. 

V kategorii žen se na start maratónu postaví Anna Pichrtová, stejně jako její reprezentační kolega rodačka ze Slovenska. Běžkyně tráví většinu roku ve Spojených státech. Tam také splnila olympijské kritérium, když 7. března zaběhla maratón v Los  Angeles ve výborném čase 2:35:12. Poté trénovala spíš na kratších tratích. Od poloviny června si opět nakládá vyšší metráž. Jakou? „Anna nepočítá tréninkové dávky na kilometry, ale na hodiny. Ve stěžejních týdnech absolvovala 16 až 18 hodin tvrdého tréninku,“ popisuje trenér František Pechek přípravu Pichrtové. Přestože  byla zaměřena spíš na rychlost a na rovinu, získala Anna Pichrtová počátkem července evropský titul v běhu do vrchu. „To signalizuje velkou formu. Jak ale Anna na olympiádě nakonec dopadne, nechci spekulovat.Všechno záleží na podmínkách v Aténách. Bude-li přílišné vedro, nebude to závod, ale boj o přežití,“ doplnil Pechek.

Více o OH 2004 v Aténách v sekci ZAOSTŘENO NA...

Adam Pražák

Vytisknout