přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. července 2011, 19:59

Čeští junioři zakončili šampionát pěti bodovanými umístěními

Pátá místa čtvrtkařské štafety a diskaře Bárty, šestá oštěpařky Šedivé, dálkařky Nejedlové a půlkaře Buriana, toť bodová úroda českého týmu při posledním dnu MEJ v Tallinnu.

Závěrečný den soutěží více než ztrojnásobil bodový účet národního výběru z letošního mistrovství Evropy juniorů. Celkem dosáhl 24 bodů, což Česko řadí na 16. místo v tabulce národů. Medaili však reprezentace poprvé od rok 1985 domů nepřiveze, výsledkovým maximem výpravy v Tallinnu zůstalo čtvrté místo chodkyně Elišky Drahotové z úvodu šampionátu.  Podle hodnoty cenných kovů byli nejúspěšnější Rusové, na počet je však předčili Němci, kteří ovládli i bodové hodnocení.

Dnešní český účet výtečně načal diskař Marek Bárta, který i díky dalšímu zlepšení vlastního národního maxima své kategorie na 60.79 dosáhl na pátou příčku. K bronzu Němce Stienena mu scházelo něco málo přes půldruhého metru, ke zlatu Rakušana Weisshaidingera dvojnásobek. Druhý český zástupce ve finále, Jaromír Mazgal, skončil po třech „křížcích“ mimo pořadí.

Další páté místo přidala v poslední disciplíně šampionátu chlapecká štafeta čtvrtkařů. Kvarteto ve složení Vinš, Šorm, Brož a Pavlíček dosáhlo výkonu 3:10.20, zlatí Italové byli o téměř čtyři vteřiny rychlejší.

O cenných kovech na osmistovce se rozhodovalo ve finiši, výjimkou byl vítězný Francouz Bosse, který byl v čele na čtvrtce i šestistovce a svoji pozici uhájil až do cíle, kde byl o šest desetin dříve než zbylí medailisté. Těmi byli Slovinec Rudolf a Švéd Rogestedt, který o dvě setiny rozesmutnil „bramborového“ Turka Kilice. Miroslav Burian přibyl do cíle už s větším odstupem na šesté příčce, změřili mu čas 1:50.25.

Stejnou pozici vybojovala v dálce Michaela Nejedlová, jejíž nejdelší pokus měl hodnotu  594 cm. Vstupenkou na stupně vítězů byl výkon alespoň 611 cm Rusky Jurčenkové, což velmi citelně pocítila Ukrajinka Chryšutinová, která skočila o centimetr méně. Zvítězila s 640 cm Němka Malkusová před Rumunkou Rotaruovou (636).

Irena Šedivá vstoupila do soutěže oštěpařek nadějným výkonem 53.02 m, pak se však již nezlepšila a skončila na šestém místě. O cenné kovy se podělila trojice, která pokořila 55metrovou hranici, přičemž nejúspěšnější v tom byla Estonka Laasmaová (55.99).

Čtveřice štafetmanek na 4x100 m Seidlová, Krnoulová, Domská a Černochová nedokončila svůj rozběh, již včera se skončilo účinkování na šampionátu pro vícebojaře Václava Sedláka, který neabsolvoval ani dvě celé disciplíny. Mohl tak již jen v roli diváka sledovat vítězné tažení  Francouze Mayera, který složil rekord šampionátu 8124 b.

Výsledky  

Adam Pražák

Vytisknout