Čeští junioři vyhráli kros IAAF

Junioři Holuša s Kourkem a juniorka Sárová opanovali v neděli své kategorie na přespolním běhu Cinque Mulini, zařazeném do kategorie IAAF Cross county permit meetings.

Čeští junioři se prosadili v konkurenci především domácích běžců z Itálie a hostů z Velké Británie. Opavský Jakub Holuša v tradičním krosu v San Vittore Olona  zvítězil a Lukáš Kourek z Nového Města na Moravě obsadil s odstupem čtyř vteřin druhé místo.

Lucie Sárová běžela pětikilometrovou trať společně s ženami. Byť vyhrála kategorii juniorek, celkově doběhla na 14. místě a přišla tak o pocit první závodnice v cíli. Tou se stala Mariam Jussuf Jamalová z Bahrajnu, která časem 16:56 o osm sekund předčila Zhor el Kamchovou z Maroka. Třetí doběhla už s téměř půlminutovou ztrátou obhájkyně loňského prvenství Aniko Kalovicsová z Maďarska, která je uprostřed přípravy na turínský maraton.

Mezi muži se v San Vittore radoval Ukrajinec Sergej Lebiď, který vyhrál už před týdnem kros v portugalské Albufeiře. Nedělní vítězství však bylo velmi těsné a bojoval o něj až do úplného konce s bývalým juniorským mistrem světa Robertem Kipchumbou z Keni. Oběma časomíra změřila shodný čas 32:00. O šest sekund později doběhl na třetím místě Jamel Chatbi z Maroka. „Vítězství věnuji svým přátelům v Itálii, kde trénuji. Od svého zranění kolena v polovině ledna šla příprava opravdu velmi dobře. Rozhodl jsem se však vynechat nadcházející MS v krosu v Mombasse, abych se připravil na svůj maratonský debut. Místem mé premiéry bude asi Berlín, ale ještě to není zcela rozhodnuté,“ prohlásil ukrajinský běžec.