přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. července 2004, 17:53

Čeští junioři do boje o světové medaile

S cílem vrátit se na medailové pozice odjíždějí čeští atleti na juniorské mistrovství světa do italského Grosseta (13.–18. července).Foto: David Vokáč
Na posledním šampionátu devatenáctiletých, před dvěma lety v Kingstonu, na nejvyšší příčku z české výpravy dosáhla překážkářka Zuzana Hejnová, která skončila pátá. Právě závodnice LIAZu Jablonec bude patřit k hlavním oporám národního týmu i v Grossetu. V loňské sezoně se při svém triumfu na 400 m překážek na MS do 17 let v Sherbrooku zaskvěla českým rekordem v kategorii dorostenek i juniorek 57.54, o dva týdny později získala bronz na juniorském ME v Tampere. Především tyto mimořádné výsledky vynesly Hejnové na sklonku sezony 2003 domácí titul Objev roku, v hodnocení juniorů skončila v atletické anketě druhá. Aktuálně patří Hejnové šestá pozice ve světových tabulkách roku časem 57.72. „To nemusí o ničem vypovídat, některé závodnice, které jsou přede mnou, nemusí vůbec přijet. Třeba Číňanky,“ odhaduje česká reprezentantka, která v Grossetu hodlá pokračovat ve sklizni medailí na mezinárodním fóru. „Samozřejmě chci bojovat o medaile,“
potvrdila, „cílem je každopádně postup do finále. V semifinále se budu snažit běžet tak, abych se tam dostala.“ Osmnáctiletou překážkářku bude do dějiště šampionátu tradičně doprovázet několik talismanů. „Takovým hlavním talismanem pro štěstí je plyšový medvěd. Loni mi pomohl taky, i když teď vezu zase jiného,“ vzpomněla své medailové úspěchy z minulé sezony.

O čtyři příčky výš než Hejnová figuruje ve světových tabulkách dálkařka Denisa Ščerbová. Skokem dlouhým 6.68 m z mistrovství republiky v Plzni o 22 centimetrů překonala letitý juniorský rekord ČR Evy Kuchtové, ve světových tabulkách je před ní pouze Yudelkis Fernándezová. Devatenáctiletá Kubánka už letos dolétla na 6.74 m, v desítce nejdelších skoků roku jí patří další dva výkony, stejně jako Ščerbové. Účastnice letošního MS v hale v současné době nehledí dál než ke kvalifikačním bojům v Grossetu: „Hlavním cílem je postoupit do finále, teprve potom se uvidí. Určitě to bude hodně těžké a vyrovnané, Kubánka má vynikající výsledky a spousta dalších holek má skočeno kolem 660 nebo 650.“ Do této sezony vstupovala vítkovická dálkařka s osobním maximem 6.40 m, během půl roku se dokázala dostat o 28 centimetrů dál, v závodě na juniorském šampionátu tak může být ve hře i osobní a zároveň národní rekord. „Na to teď vůbec nemyslím,“ odmítla Ščerbová a zopakovala: „hlavní je opravdu ten postup do finále. Těžko odhadovat výkony, 650 může brát zlato, ale také to nemusí stačit na medaili.“

Denisa Ščerbová se může pyšnit stříbrnou medailí z loňského mistrovství světa do 17 let. V dramatické soutěži v Sherbrooku jí chyběl jediný centimetr k zisku titulu světové šampionky. Na ME juniorů se potom musela spokojit se čtvrtým místem, sedm centimetrů za bronzovou medailí. „Je pravda, že mi vždycky všechno uteklo o pár centimetrů,“ přiznala sedmnáctiletá dálkařka, „tak se teď snad všechno obrátí.“ Ščerbová přesným vyrovnáním limitu 24.00 splnila nominační kritérium také v běhu na 200 metrů, ale tuto disciplínu ze svého programu vypustí. „Nejde to skloubit s dálkou, chci se raději kvalitně připravit na jednu disciplínu,“ vysvětlila česká medailová naděje. Kvalifikace dálky začíná v pátek dopoledne po dvou čtvrtečních fázích dvoustovky, odpoledne by následovalo případné finále na 200 m a druhý den finále v dálkařském sektoru.    

Kostru národního týmu České republiky v Grossetu tvoří úspěšní reprezentanti z MS sedmnáctiletých v roce 2003. Výškařka Oldřiška Marešová v Sherbrooku dosáhla nepopulárního bramborového umístění. Koncem května ve Schwechatu si lovosická závodnice vytvořila osobní rekord zdoláním 1.87 m a ve světových tabulkách se dělí o čtvrtou pozici, když před ní figurují pouze mimoevropské výškařky. V pozici páté tyčkařky MS do 17 let bude do juniorského MS vstupovat Jiřina Ptáčníková. Závodnice pražského USK s letošním maximem 4.11 m rozhodně může pomýšlet na další světové finále. V desetiboji bude Českou republiku zastupovat Lukáš Patera, bronzový z devítiboje v Sherbrooku 2003.   

Čtvrtou příčku v Sherbrooke vybojoval koulař Remigius Machura, který se i se šestikilovým náčiním mezi juniory dokázal zařadit do širší světové špičky. Před měsícem v jablonci poslal kouli do vzdálenosti 18.79 m. Česká juniorská reprezentace se bude opírat i o další vrhače. V koulařském sektoru se s Machurou objeví Jan Marcell, v oštěpu bude reprezentovat Jan Syrovátko, mezi kladiváři se představí Michal Fiala a ve stejné soutěži juniorek Lenka Ledvinová, účastnice mistrovství Evropy 2002 v Mnichově.

Jediným zástupcem ČR ve sprinterských disciplínách se stane zlínský Jaroslav Šmotek, který se na 100 metrů nominoval výborným časem 10.56. Mnohé můžeme očekávat od chodce Jiřího Chaloupky. Vítěz mezistátního utkání v litevském Alytusu by svým výkonem 41:31 na desetikilometrové trati kraloval v chodeckém závodě na juniorském MS před dvěma lety v Kingstonu. Předposlední den šampionátu v Grossetu vstoupí do bojů štafeta na 4x400 m juniorek ve složení Jitka Bartoníčková, Jana Sajdoková, Jana Polívková a Michaela Rinková.         

Česká účast na Mistrovství světa juniorů, Grosseto (ITA) 13.–18. 7. 2004:

JUNIOŘI
100 m - Jaroslav Šmotek 10.56 (30. 5. Schwechat, Rak.)
Koule - Remigius Machura 18.79 (9. 6. Jablonec nad Nisou)
Koule – Jan Marcell 18.61 (23. 6. Brno) 
Kladivo - Michal Fiala 70.12 (23. 5. Halle, Něm.)
Oštěp - Jan Syrovátko 69.89 (19. 6. Liberec)
Desetiboj - Lukáš Patera 7232 (13. 6. Budapešť, Maď.)
10 km chůze - Jiří Chaloupka 41:31 (12. 6. Alytus, Lit.)

JUNIORKY
400 m př. - Zuzana Hejnová 57.72 (8. 6. Ostrava)
Výška - Oldřiška Marešová 1.87 (30. 5. Schwechat, Rak.)
Tyč - Jiřina Ptáčníková 4.11 (29. 2. 2004 Eaubonne, Fr.)
Dálka - Denisa Ščerbová 6.44 (31. 5. Hengelo, Niz.)
Kladivo - Lenka Ledvinová 59.95 (1. 5. Brno)
4x400 m - Jitka Bartoníčková, Jana Sajdoková, Jana Polívková, Michaela Rinková

Více informací o MSJ 2004 v sekci ZAOSTŘENO NA...

Tomáš Klement

Vytisknout