přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. července 2003, 04:45

Čeští dorostenci na MS mají medailové předpoklady

Velká většina českých atletů reprezentujících na MS do 17 let během nadcházejícího víkendu zažije zcela unikátní závody své dosavadní kariéry.

Kromě toho, že v kanadském Sherbrooke jde o nejvýznamnější světovou atletickou akci v dorostenecké kategorii, se řada závodníků dosud jen zřídka setkala se soutěží, která je rozdělena do dvou fází, tedy na kvalifikaci a finále. "Pro mnohé je to nová věc, ale věřím, že se s tím všichni bez problémů vypořádají," uvedl trenér mládeže Českého atletického svazu Vít Rus.


Foto: František Macák


Dalším možným úskalím pro reprezentaci ČR vzhledem k daleké cestě a časovému posunu o sedm hodin mohla být aklimatizace, ale tu má celá česká výprava, která do dějiště MS odletěla 1. července, už dávno zdárně za sebou.

Soutěžní program světového šampionátu do 17 let v Sherbrooke začíná ve čtvrtek ve 4,00 hodin středoevropského času během na 3000 m dorostenek. Tento závod je v časovém pořadu zítřejšího rána jediný, první souvislý blok soutěží odstartuje v 16,00 SEČ kvalifikací tyčkařů. Hned v ní čeká českou atletiku první vzrušení, protože do boje o finále vstoupí Radek Výtisk. O necelou hodinu později zahajují svou dvoudenní pouť za cennými kovy osmibojaři s českým želízkem Lukášem Paterou. V 17 hodin SEČ se do koulařského kruhu postaví Remigius Machura v kvalifikaci o finále, které je na pořadu v pátek nad ránem našeho času.

V jednadvacet hodin nastupuje ke kvalifikaci v dálkařském sektoru dvojice Roman Novotný, Václav Ciminga. Krátce po půl jedenácté se pak představí Lucie Křížová v rozběhu na 1500 metrů. V pátek v brzkých ranních hodinách mohou fanoušci české atletiky držet palce výškařce Oldřišce Marešové v kvalifikační skupině a Miroslavu Kaplanovi v rozběhu na 800 m. Před půl třetí hodinou ranní pak v koulařském sektoru vypukne boj o první sadu medailí v technické disciplíně, snad za účasti Remigia Machury.        

Podle papírových předpokladů by největšími oporami českého týmu měly být Zuzana Hejnová (na snímku) a Jiřina Ptáčníková. Se svými letošními výkony budou ve svých disciplínách patřit k hlavním kandidátkám některé z medailí. Jablonecká závodnice Hejnová v Praze na Julisce v závodě Česká spořitelna extraligy na 400 m překážek senzačně zvítězila ve skvělém osobním rekordu 57,55. Tento čas je o 32 setin lepší než rekord mistrovství světa "17" Australanky Pittmanové. Tyčkařka Jiřina Ptáčníková se v této sezoně přenesla už přes 4 metry a její aktuální maximum má hodnotu 402 cm. Zuzana Hejnová navíc do Sherbrooke přijela už s cennou zkušeností z loňského MS juniorů v Kingstonu, kde dokázala postoupit do finále. Jedinou závodnicí v řadách českého týmu, která už zná atmosféru světového šampionátu sedmnáctiletých, je Denisa Ščerbová. Před dvěma lety v maďarském Debrecenu jako sotva patnáctiletá obsadila 10. místo v soutěži dálkařek.

Na stříbrnou pozici staví prognózy českého koulaře Remigia Machuru. Syn slavného otce může tyto předpoklady naplnit už v samotném úvodu šampionátu. Teoretická šance na zisk medaile se přisuzuje také vícebojaři Lukáši Paterovi a výškařce Oldřišce Marešové.

Tomáš Klement

Vytisknout