přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. dubna 2004, 14:49

Čeští chodci o nejlepší výsledek v historii Světového poháru

Chodecká reprezentace České republiky odjíždí na blížící se Světový pohár v německém Naumburgu s optimismem.Foto: J. Čech

Po dlouhých sedmi letech, kdy se soutěž konala v Poděbradech, promluví národní tým také do hodnocení družstev. Celky České republiky se ve dnech 1.–2. května představí na 50 km mužů a 20 km žen. Mužské družstvo se už dlouho před pohárem netajilo vysokými ambicemi, které trvají i přesto, že pro zranění odřekla svou účast domácí trojka Jiří Mašita. Nahradí ho novoměstský David Šnajdr, bronzový medailista z loňského mistrovství republiky na padesátikilometrové trati. Zbývajícími členy družstva jsou ostřílení olympionici Miloš Holuša a Jiří Malysa. „Když startujeme jenom ve třech, je to poměrně značný handicap,“ přiznává chodecký trenér Ivo Piták, „je tady nebezpečí, že pokud jednoho z nás vyloučí, družstvo se hodnotit nebude.“

Do soutěže kolektivů na Světovém poháru chodců 2004 se totiž započítávají umístění právě tří nejvýše postavených závodníků z každého družstva. Ve stejné situaci figurují české chodkyně, které nastoupí ve složení Barbora Dibelková, Lenka Žídková, Monika Choděrová.

„Družstvo může uspět za předpokladu, že se nikomu z nás nic nestane po zdravotní stránce, ani nedojde k nějaké diskvalifikaci. Ve třech je to samozřejmě docela riziko,“ zhodnotil situaci Jiří Malysa a doplnil: „Byl bych rád, kdyby se nám jako družstvu dařilo co nejlíp. Bohužel nemám přehled o ostatních startujících. Kdybych měl před sebou startovní listinu, dovedl bych naše šance přibližně odhadnout. Každopádně jakékoliv umístění v první desítce bude velký úspěch. Zatím jsme dopadli nejlépe devátí, to bychom mohli překonat.“ Také Ivo Piták věří v kvalitní výsledek mužského celku: „Pokud kluci dokáží zajít to, na co mají, mohli bychom atakovat i šesté místo. To by bylo absolutní optimum. Za šestou příčku jsou ještě slušné odměny, které snad budou závodníky také motivovat,“ odhadl Piták.

Hlavní oporou by měl být Miloš Holuša, český rekordman, který od roku 1993 nevynechal jedinou vrcholnou světovou akci, a je aktivním pamětníkem dosud největšího kolektivního úspěchu českých chodců ve Světovém poháru. V roce 1995 v čínském Pekinu české družstvo obsadilo na 20 km devátou pozici a na padesátikilometrové trati skončilo sedmnácté. Holuša v Pekinu startoval na delší distanci, Malysa se podílel na úspěchu na dvacítce.
„Miloš je schopen zajít pod čtyři hodiny kdykoliv,“ zhodnotil Piták kvality svého svěřence, který den po vystoupení v Naumburgu oslaví své devětatřicáté narozeniny.

Ženské družstvo jede na Světový pohár především sbírat zkušenosti, úlohu české jedničky by měla potvrdit teprve dvacetiletá Barbora Dibelková. Účastnice loňského MS v Paříži je ve čtyřleté historii domácích šampionátů na 20 km jedinou mistryní České republiky. Dibelková se už před dvěma lety zúčastnila závodu Světového poháru a v tehdejším osobním rekordu 1:41:44 skončila v konkurenci bezmála stovky závodnic na 53. místě.
„Holky jedou do Nauburgu na zkušenou. Přeju jim, aby závod družstev hlavně dokončily. Každé umístění lepší než poslední bude dobré,“ uzavřel cíle českých celků Ivo Piták.

Jediným zástupcem české chůze v juniorských kategoriích bude v Naumburgu junior Jiří Chaloupka, který se stal prvním českým "limitářem" na mistrovství světa do 19 let, které se koná v červenci v italském Grossetu.

Podrobné informace ke SP v chůzi 2004 naleznete v sekci
ZAOSTŘENO NA…

Tomáš Klement

Vytisknout