přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. května 2003, 14:53

Čeští chodci na EP zřejmě zvolí každý jinou trať

Až na poslední chvíli splnili oba nejlepší čeští chodci nominační limit pro účast na 20 km na Evropském poháru v Čeboksarech.

Ve čtvrtém závodě chodecké světové série IAAF v Sesto San Giovanni dosáhli Jiří Malysa i Miloš Holuša letošního osobního maxima. Čeští závodníci se v pořadí závodu srovnali těsně za sebou. Malysa obsadil v elitní konkurenci třinácté místo, Holuša skončil čtrnáctý. I přes splněný limit Miloš Holuša zpochybňuje svou účast v EP na dvacetikilometrové trati. Chystá se totiž na start na 50 km, což je stále jeho hlavní chodecká disciplína. "Už myslím na olympiádu v Aténách. Limity pro závody chodců lze plnit už v letošní sezoně," prozrazuje Holuša své dlouhodobé cíle.  
Foto: Josef Čech 


Limit pro olympijský závod v roce 2004 by měl mít hodnotu 3:57 hod. "Padesátikilometrových tratí závodník dokáže na vysoké úrovni zajít jen několik za sezonu, takže musí své starty dobře zvážit," říká Holuša, který se na zmíněný Evropský pohár v současné době už připravuje na Šumavě. 

Jiří Malysa se při svém třetím startu v letošní sezoně konečně dočkal splnění limitu pro Evropský pohár, ale také kvalitního výkonu. Závod v Sesto Saqn Giovanni zahájil ve velkém stylu a první mezičasy odpovídaly výkonu okolo 1:24 hod. V průběhu závodu Malysa trochu zvolnil a v závěru si pohlídal alespoň limit na Čeboksary, který časem 1:25:06 pokořil o 54 vteřin. Evropský pohár v ruském městě Čeboksary se uskuteční v neděli 18. května. Na pořadu bude kromě 20 km a 50 km mužů také závod žen na 20 km, mužů a žen do 23 let na 20 km a závody juniorů a juniorek na 10 km. Konečnou nominaci českého týmu pro Evropský pohár oznámí ČAS začátkem příštího týdne.

V rámci chodecké světové série IAAF letos už v mužské kategorii proběhly tři závody. Na tratích 20 km a 50 km se nejlepší světoví chodci utkali v březnu v mexické Tijuaně a o měsíc později na "dvacítce" v Rio Maior v Portugalsku. Tradiční závod v čínské Šanghaji byl zrušen kvůli nebezpečí epidemie SARS, a tak světová série chodců pokračuje závodem v La Coruně a vyvrcholí na srpnovém MS v Paříži, kde budou body započítávány deseti nejlepším závodníkům na každé trati.

Program světové chodecké série IAAF v sezoně 2003:
8.-9. 3.      Tijuana, Mex.
5. 4.          Rio Maior, Port.
1. 5.          Sesto San Giovanni, Ita.
7. 6.          La Coruňa, Špa.
23.-31. 8.  Paříž, Fra. (MISTROVSTVÍ SVĚTA)

Tomáš Klement

Vytisknout