přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. března 2003, 12:03

Čeští běžci do Birminghamu s optimismem

Na halovém mistrovství světa v Birminghamu se představí dvojice českých běžců.

Michal Šneberger i Roman Oravec nastoupí už v pátek 14. března k rozběhům. V 18:31 hod. SEČ je na pořadu rozběh na 1500 m s Michalem Šnebergerem. Český mílař věří v postup do finále. „V Birminghamu se chci probojovat do finále. V rozběhu se nemůže stát nic jiného, než že postoupím nebo vypadnu,“ uvádí Šneberger, jehož forma v letošní halové sezoně stoupá doslova den ode dne. „Moje výkonnost jde evidentně nahoru. Zúročují se léta spolupráce s trenérem Vedrou. Cítím, že v současné době jsem na vrcholu své dosavadní kariéry,“ hodnotí Šneberger.

Svůj sen pro tuto halovou sezonu však zatím nesplnil. Bylo jím překonání už čtrnáct let starého halového českého rekordu Radima Kunčického, který má hodnotu 3:39,34. „Český rekord si asi nechám do příští sezony, teď mi jde víc o úspěch v Birminghamu,“ přibližuje Šneberger své cíle pro halové MS. Běžci pražské Dukly více vyhovuje pomalejší tempo a následný ostrý finiš. Takový závod by si představoval i v pátečním rozběhu v Birminghamu. „Čtvrteční trénink v Birminghamu přizpůsobím startovní listině mého rozběhu. Buď se budu připravovat na pomalý, nebo tempařský závod,“ uvedl Šneberger ke své přípravě v samotném dějišti halového mistrovství světa.

Rozběhy na 800 m, kde bude bojovat Roman Oravec, startují v pátek v 19:25 hod. SEČ. Mužská půlka je v Birminghamu rozložena do tří stupňů, po rozbězích tedy následuje semifinále, a teprve poté změří síly elitní šestice ve finálovém běhu. „Roman má ambice samozřejmě prodrat se co nejdál,“ sděluje Oravcův trenér Ladislav Kárský. S průběhem letošní halové sezony v podání Romana Oravce je Kárský vcelku spokojen, lituje jen nepříjemného zranění, kvůli němuž musel jeho svěřenec v lednu na dva týdny vysadit z tréninku. „Bohužel tak odpadlo několik kvalitních mítinků jako například Stuttgart. Do Gentu jsme přijeli s obavami a Roman nemohl jít naplno,“ popisuje následky zranění Ladislav Kárský. Ještě na konci února však Oravec vynechal další ze silně obsazených mítinků v německém Karlsruhe a soustředil se na domácí šampionát v Bratislavě. Právě ve slovenské metropoli zaběhl Oravec 22. února letošní osobní maximum 1:47,71.

V redukovaném pořadí letošních světových tabulek patří Michalu Šnebergerovi 18. pozice a Roman Oravec je dvaadvacátý. Před oběma českými reprezentanty však figuruje řada keňských či španělských závodníků, a na HMS mohou v jedné disciplíně startovat pouze dva zástupci jedné země.

Tomáš Klement

Vytisknout