Čeští běžci čtvrtí v půlmaratonu v Portugalsku

úterý 18. října 2005
Skvělého úspěchu dosáhl kvintet běžců Atletického klubu Kroměříž, který v 18. ročníku Evropského poháru mistrů družstev v půlmaratonu obsadil 4. místo.

Skvělého úspěchu dosáhl kvintet běžců Atletického klubu Kroměříž, který v 18. ročníku Evropského poháru mistrů družstev v půlmaratonu obsadil 4. místo. Závod se běžel v sobotu 15. 10. 2005 v portugalském Matonsinhosu, předměstí Porta na pobřeží Atlantiku. Na startu bylo 10 týmů z devíti zemí, když domácí Portugalci postavili dvě družstva. AK Kroměříž reprezentovali pod vedením trenéra Radomíra Vybírala Róbert Štefko, David Gerych, Pavel Faschingbauer, Rostislav PoláchTomáš Blaha.

Závod byl odstartován v 16 hodin místního času a trať představovaly dva okruhy ve městě s výběhem k moři. Kromě 48 běžců z pohárového závodu startovalo dalších 250 ve veřejném závodě. Při teplotě 22 stupňů se režie závodu ujali domácí běžci. Od prvních kilometrů udávali tempo a brzy startovní pole roztrhali. Bylo zřejmé, že prvenství zůstane v Portugalsku. Zajímavě se však vyvíjel boj o další místa. Po prvním kole dávali čeští běžci tušit, že mají naději na dobrý výsledek, ačkoliv si stěžovali na nepříjemný vítr od moře.

V cílové rovince se první objevil s půlminutovým náskokem Eduardo Henriques z Conforlimpy, následován svými oddílovými kolegy Feiteirou a Jesusem. První z Čechů doběhl Štefko na 11. místě a hned za ním David Gerych v novém osobním rekordu. Naopak Pavel Faschingbauer neskrýval zklamání nad devatenáctým místem. Boj o třetí příčku v soutěži družstev byl stále otevřený, ale ani osobní rekord Rostislava Polácha nestačil na lepší než 32. místo a na české běžce zůstala bramborová medaile. Trenér Radomír Vybíral se k závodu vyjádřil takto: "S výsledkem jsem maximálně spokojený, i když takový krůček od medaile… Všichni kluci ukázali, že výsledek  týmu jim není lhostejný a bojovali do posledních metrů."