Čeští atleti v bězích mimo dráhu

V průběhu víkendu startovala řada českých reprezentantů v běžeckých závodech na domácí půdě i v zahraničí.
***
Rapperswil (Švýc.)

Ve švýcarském Rapperswilu sahala po vítězství Petra Kamínková. Dvaatřicetiletá vytrvalkyně v 5,4 kilometru dlouhém silničním závodě skončila druhá mezi dvěma africkými soupeřkami. Etiopská závodnice Workuová se jako jediná dostala pod 18 minut (17:53.7), Kamínková byla téměř o půl minuty pomalejší.

V závodě mužů se prosadil Etiopan Chengere, když 9 km dlouhou trať zvládl v čase 26:23.0. David Gerych uzavíral první desítku konečného pořadí (27:50.3), o dvě příčky níž skončil Jan Havlíček.

Výsledky:
MUŽI (9 km) – 1. Chengere (Et.) 26:23.0... 10. Gerych 27:50.3, 12. J. Havlíček (oba ČR) 28:22.4
ŽENY (5,4 km) – 1. Workuová (Et.) 17:53.7, 2. Kamínková (ČR) 18:22.9, 3. Kipronová (Keňa) 18:35.9

***
Uherské Hradiště

Slovácký běh na 10 kilometrů centrem Uherského Hradiště se stal kořistí Poláka Wojcika, který časem 29:17 minut předčil o jedinou vteřinu domácího Róberta Štefka. Osmačtyřicátý ročník silničního běhu v kategorii žen ovládla zkušená Jana Klimešová. Běžkyně pražského USK urazila trať o délce 5 kilometrů za 17:08 minut.

Výsledky:
MUŽI (10 km) – 1. Wojcik (Pol.) 29:17, 2. Štefko (ČR) 29:18, 3. Vanko (SR) 29:32
ŽENY (5 km) – 1. Klimešová (ČR) 17:08

***
Zell am Hammersbach (Něm.)
Šestým závodem se v Zell am Hammersbachu uzavřel letošní seriál světové Grand Prix v běhu do vrchu. Vynikajícím druhým místem v závěrečném závodě na 11,9 km se stoupáním 710 m a klesáním 620 m si český závodník Robert Krupička zajistil bronzovou příčku v konečném hodnocení Grand Prix. Vyhrál celkově druhý Španěl Capitan. Nejúspěšnějšími běžci do vrchu pro rok 2005 se stali Novozélanďan Jonathan Wyatt a Polka Izabela Zatorská.

Výsledky:
MUŽI (11,9 km) – 1. Capitan (Šp.) 45:15, 2. Krupička (ČR) 45:29, 3. Gaiardo (It.) 46:23... 9. Skalský (ČR) 48:11
ŽENY (9,5 km) – 1. Salviniová (It.) 43:24, 2. Zatorská (Pol.) 44:35, 3. Bussová (Něm.) 44:54

Konečné pořadí Grand Prix v běhu do vrchu 2005:
MUŽI – 1. Wyatt (N. Zél.) 300, 2. Capitan 285, 3. Krupička 270... 18. Skalský 47
ŽENY – 1. Zatorská 325, 2. Slaviniová 300, 3. Descová (It.) 225

***
Schwechat (Rak.)
Silniční běh na 5 kilometrů v rakouském Schwechatu proměnili Lukáš Kučera a Petr Kotyza v malý přebor klubu Univerzita Brno. Oba borci doběhli ve shodném čase 16:32 minut, z vítězství se radoval třiadvacetiletý Kučera.