přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. června 2003, 14:14

Čeští atleti míří do Bratislavy

Mítinku IAAF Grand Prix II Cena Slovenska, který se koná dnes na stadionu Na Pasienkoch v Bratislavě, se zúčastní několik českých atletů.

Vítěz soutěže výškařů ve druhém kole Česká spořitelna extraligy Tomáš Janků by měl v silné konkurenci potvrdit svou vzrůstající formu. Právě v závodě nejvyšší domácí soutěže výkonem 227 cm dosáhl Janků dosavadního maxima v této sezoně. Letos v hale dokázal závodník pražské Dukly překonat 230 cm. Osobní rekord na úrovni Tomáše Janků (232 cm) má z celého startovního pole pouze Andrej Čubsa. Talentovaný Bělorus se před dvěma lety stal juniorským mistrem Evropy. Obhájce druhé pozice na bratislavském mítinku, Rus Pjotr Brajko, dokázal překonat 231 cm.

Foto: F. Macák


Hranici 230 cm už pokořili Španěl Ignácio Perez, Rumun Stefan Vasilache či ruský výškař Michail Cvetkov. Ve výškařském sektoru se představí i další český závodník. Druhý muž posledního ME juniorů Jiří Křehula dokázal v loňském roce zdolat 220 cm. O jeden centimetr méně přitom dvacetiletému borci Moravské Slavie Brno stačí ke splnění limitu pro účast na ME do 22 let v Bydhošti. Vítkovický Dalibor Hon při 1. kole Česká spořitelna extraligy v Praze na Julisce předvedl výkon 210 cm, ale loni dokázal překonat i 221 cm.

Dvojnásobné zastoupení bude mít česká atletika také ve vrhu koulí mužů. Současná česká jednička Petr Stehlík se opět pokusí o splnění limitu pro srpnové MS v Paříži. Dosud je závodník Dukly Praha ve hře o světový šampionát díky výkonu 20,28 m z loňského roku, který v této sezoně potvrdil v Chodově vrhem dlouhým 20,19 m. Oba výkony jsou B-limity pro Paříž, jistotu účasti dává 20,30 m. Účastník mistrovství Evropy v Mnichově Michal Oertelt letos v Jablonci dosáhl výkonu 18,72 m, v úvodním kole ČS extraligy v Praze startoval v soutěži diskařů. Jedním z es bratislavského mítinku v koulařském sektoru bude domácí šampion Milan Haborák. Třicetiletý závodník Dukly Banská Bystrica se může pyšnit osobním rekordem 20,82 m, v letošních tabulkách však figuruje čtyři centimetry za Stehlíkem. Vítěz nedávného vrhačského mítinku v Halle a mistr Afriky Chima Ugwu z Nigérie bude na Ceně Slovenska rovněž patřit k největším favoritům mezi koulaři. Devětadvacetiletý Nigerijec letos už třikrát startoval na závodech v České republice.

Na trati 400 m překážek se představí čtyřiadvacetiletý Jindřich Šimánek. Účastník evropského šampionátu v Mnichově umí čtvrtku překážek za 50,19 a v Bratislavě bude největším favoritem běhu B. Lenka Ficková a Hana Benešová se postaví na start závodu na 200 metrů.  

V Bratislavě diváci uvidí také oštěpařku Barboru Špotákovou, která si před týdnem v Praze na Julisce s přehledem zajistila účast na ME do 22 let v polské Bydhošti. Výkonem 55,44 m přehodila limit o více než 3 metry. Osobní maximum Špotákové z roku 2002 má hodnotu 56,76 m. Bratislavský mítink ozdobí světová rekordmanka v hodu oštěpem, Kubánka Osleidys Menedézová. Úřadující mistryně světa a bronzová z OH v Sydney je dosud jedinou ženou, která novým typem oštěpu dokázala překonat hranici 70 metrů (71,54 m).

Účast českých atletů na Ceně Slovenska, 10. června Bratislava:
17:45 Výška M (T. Janků, Křehula, Hon)
18:00 Koule M (Stehlík, Oertelt)
18:30 Oštěp Ž (Špotáková)
18:30 200 m Ž (Benešová, Ficková)
19:15 400 m př. M (Šimánek)

Tomáš Klement

Vytisknout