Čeští atleti chtějí navázat na předešlé medailové úspěchy

13. července 2011, 18:08

Do Ostravy na evropský šampionát do 23 let se včera vydala početná česká výprava. Třicet pět českých reprezentantů zasáhne na domácí půdě do bojů o co možná nejvyšší umístění.

Evropský šampionát do třiadvaceti let existuje již čtrnáct let a Česká republika pamatuje jediný bezmedailový ročník – 2001. Jinak se reprezentace vracela vždy alespoň se dvěma medailemi. Právě takový počet získala v letech 1999 a 2003. Celkem čtyřikrát dokázala mladá elita vybojovat tři a více cenných kovů, naposledy v Kaunasu to byly čtyři - tři stříbrné a jedna bronzová. Jak se s mladými evropskými soupeři popasují Češi letos, uvidíme během následujících čtyřech dní.


Atleti na dnešní tiskové konferenci - zleva: Jack Green (GBR, 400 př.),
Adam Kszczot (POL, 800), Teddy Tamgho (GBR, trojskok), Kateřina Cachová (sedmiboj),
Jakub Vadlejch (oštěp), Kateřina Šafránková (kladivo) - foto: P. Lebeda, ostrava2011.com

„Nominovali jsme širší tým a motivace českých závodníků je vysoká. Přestože naším prvořadým úkolem je sbírat úspěchy v seniorských kategoriích, bez kvalitních výkonů na juniorských šampionátech to samozřejmě nejde. Budeme rádi za každou finálovou účast, ale věřím, že vybojujeme i dvě nebo tři medaile,“ zhodnotil na dnešní tiskové konferenci českou reprezentaci předseda svazu Libor Varhaník.

Tři z těch, kteří by mohli na posty nejvyšší pomýšlet, se dnes představili novinářům. Kladivářka Kateřina Šafránková, ostřílená reprezentantka mládežnických světových i evropských šampionátů myslí i letos na medailové pozice. Není divu, vždyť v roce 2007 i 2008 přivezla z juniorského mistrovství Evropy i světa stříbro, stejnou medaili vybojovala i v roce 2011 na evropském šampionátu do 22 let. „Udělám vše pro to, abych se poprala o nejvyšší příčku. Mám ale velkou soupeřku, která mě už docela dlouho provází, Rumunku Blancu Perie. Tak uvidíme,“ věří Šafránková v úspěch a dodala: „tento šampionát bude pro mě prestižní záležitostí, vlastně poslední v mládežnické kategorii, kde mohu vybojovat cenný kov.“

Podobné pocity má i další želízko v českém ohni vícebojařka Kateřina Cachová. Tu ale často sužovaly zdravotní problémy. „Letos jsem na tom zdravotně lépe než minulé roky, ale aktuálně mám trochu problémy se stehnem. Ještě proto s trenérem přemýšlíme, na jakou nohu poběžím překážky. Nicméně doufám, že mě to neomezí a budu moci podat kvalitní výkon,“ zhodnotila Cachová, která má kořeny právě v pořádajícím městě Ostravě.
„Dostala jsem od organizátorů k dispozici spoustu lístků, všechny jsem je rozdala rodině a známým, tak doufám, že dorazí. Věřím také, že atmosféra bude vynikající a ostravští fanoušci atletiky nezklamou a přijdou se na nás podívat,“ zvala Cachová atletické příznivce na vítkovický stadion, kde si mohou užít souboje mladé evropské špičky, ale je připraven například i program pro rodiče s dětmi. Ty si mohou vyzkoušet různé atletické disciplíny v rámci projektu dětské atletiky.

Mužskou část české atletické výpravy na tiskové konferenci zastupoval oštěpař Jakub Vadlejch. „Jsem zcela zdráv a nestojí mi nic v cestě. Doufám tedy, že hodím daleko. Oštěp je sice nevyzpytatelná disciplína, ale věřím ,že za osmdesát metrů hodím, možná i 85. Proč si nevěřit takhle vysoko zrovna tady v Ostravě…,“ zakončil pozitivně svěřenec Jana Železného úvodní tiskovou konferenci v dějišti osmého evropského šampionátu dvaadvacetiletých.

Karolína Farská
Vytisknout

Krátce

01.12.2016 08:58 Mistrovství světa družstev v chůzi bude v roce 2018 hostit čínský Tchaj-cchang.

Archiv zpráv

Kalendář událostí