přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. července 2011, 18:08

Čeští atleti chtějí navázat na předešlé medailové úspěchy

Do Ostravy na evropský šampionát do 23 let se včera vydala početná česká výprava. Třicet pět českých reprezentantů zasáhne na domácí půdě do bojů o co možná nejvyšší umístění.

Evropský šampionát do třiadvaceti let existuje již čtrnáct let a Česká republika pamatuje jediný bezmedailový ročník – 2001. Jinak se reprezentace vracela vždy alespoň se dvěma medailemi. Právě takový počet získala v letech 1999 a 2003. Celkem čtyřikrát dokázala mladá elita vybojovat tři a více cenných kovů, naposledy v Kaunasu to byly čtyři - tři stříbrné a jedna bronzová. Jak se s mladými evropskými soupeři popasují Češi letos, uvidíme během následujících čtyřech dní.


Atleti na dnešní tiskové konferenci - zleva: Jack Green (GBR, 400 př.),
Adam Kszczot (POL, 800), Teddy Tamgho (GBR, trojskok), Kateřina Cachová (sedmiboj),
Jakub Vadlejch (oštěp), Kateřina Šafránková (kladivo) - foto: P. Lebeda, ostrava2011.com

„Nominovali jsme širší tým a motivace českých závodníků je vysoká. Přestože naším prvořadým úkolem je sbírat úspěchy v seniorských kategoriích, bez kvalitních výkonů na juniorských šampionátech to samozřejmě nejde. Budeme rádi za každou finálovou účast, ale věřím, že vybojujeme i dvě nebo tři medaile,“ zhodnotil na dnešní tiskové konferenci českou reprezentaci předseda svazu Libor Varhaník.

Tři z těch, kteří by mohli na posty nejvyšší pomýšlet, se dnes představili novinářům. Kladivářka Kateřina Šafránková, ostřílená reprezentantka mládežnických světových i evropských šampionátů myslí i letos na medailové pozice. Není divu, vždyť v roce 2007 i 2008 přivezla z juniorského mistrovství Evropy i světa stříbro, stejnou medaili vybojovala i v roce 2011 na evropském šampionátu do 22 let. „Udělám vše pro to, abych se poprala o nejvyšší příčku. Mám ale velkou soupeřku, která mě už docela dlouho provází, Rumunku Blancu Perie. Tak uvidíme,“ věří Šafránková v úspěch a dodala: „tento šampionát bude pro mě prestižní záležitostí, vlastně poslední v mládežnické kategorii, kde mohu vybojovat cenný kov.“

Podobné pocity má i další želízko v českém ohni vícebojařka Kateřina Cachová. Tu ale často sužovaly zdravotní problémy. „Letos jsem na tom zdravotně lépe než minulé roky, ale aktuálně mám trochu problémy se stehnem. Ještě proto s trenérem přemýšlíme, na jakou nohu poběžím překážky. Nicméně doufám, že mě to neomezí a budu moci podat kvalitní výkon,“ zhodnotila Cachová, která má kořeny právě v pořádajícím městě Ostravě.
„Dostala jsem od organizátorů k dispozici spoustu lístků, všechny jsem je rozdala rodině a známým, tak doufám, že dorazí. Věřím také, že atmosféra bude vynikající a ostravští fanoušci atletiky nezklamou a přijdou se na nás podívat,“ zvala Cachová atletické příznivce na vítkovický stadion, kde si mohou užít souboje mladé evropské špičky, ale je připraven například i program pro rodiče s dětmi. Ty si mohou vyzkoušet různé atletické disciplíny v rámci projektu dětské atletiky.

Mužskou část české atletické výpravy na tiskové konferenci zastupoval oštěpař Jakub Vadlejch. „Jsem zcela zdráv a nestojí mi nic v cestě. Doufám tedy, že hodím daleko. Oštěp je sice nevyzpytatelná disciplína, ale věřím ,že za osmdesát metrů hodím, možná i 85. Proč si nevěřit takhle vysoko zrovna tady v Ostravě…,“ zakončil pozitivně svěřenec Jana Železného úvodní tiskovou konferenci v dějišti osmého evropského šampionátu dvaadvacetiletých.

Karolína Farská

Vytisknout