přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. září 2009, 15:08

Českými jedničkami pražské Grand Prix Kamínková a Štefko

Organizátoři mají políčeno na pokoření rekordů trati i účasti a chtějí v sobotu obhájit prestižní IAAF Silver Road Race Label, která jim byla udělena pro letošní rok.

12. ročník zářijové Grand Prix se pod titulárním partnerem TESCO poběží stejně jako vloni ve večerních hodinách za  umělého osvětlení. Ve startovní listině METRO běhu pro muže na 10 km najdeme hned šest běžců, jejichž osobní maxima jsou lepší traťového rekordu, který tu v roce 2006 vytvořil časem 28:05 Keňan Wilson Kiprotich. Ten bude letos na startu chybět, a tak si číslo 1, označující největšího favorita závodu, ponese na hrudi Etiopan Habtamu Awash s osobním rekordem 27:06,47. Českou ekipu povede velezkušený Róbert Štefko, ovšem vytáhnout se budou chtít  i další běžci, např. Štefkův svěřenec Jan Kreisinger, který se netají ambicí svého trenéra porazit. V elitní dvacítce jsou vedle kroměřížských borců ještě triatlonista Filip OspalýPetr Pechek z Maratonstavu Úpice.

Stejně jako v mužském závodě, i v Adidas běhu pro ženy na 5 km, je v ohrožení traťový rekord, který od loňska drží výkonem 15:27 Maďarka Aniko Kalovicsová. Atakovat by jej měla především Keňanka Jane Kiptoová, vysoké šance má však i krajanka Kalovicsové Krisztina Pappová, která se dostala na nedávném MS v Berlíně jako jedna ze tří Evropanek do finále běhu na 5000 m. „V Praze jsem letos už podruhé, v březnu jsem běžela půlmaraton. Praha je krásná, těším se na zážitek z večerní atmosféry i na skvělé fanoušky okolo trati,“ citovali organizátoři 26letou závodnici. Pomyslnou českou standardu ponese stálice vytrvalecké scény Petra Kamínková. Desetinásobná vítězka Běchovic vidí své ambice někde mezi čtvrtým a desátým místem. „Jsou tam tři Keňanky a Maďarka, kterou jsem sice jednou porazila při silvestrovském běhu, ale po MS bude mít formu. Pak už je to velmi vyrovnané. Já bych chtěla běžet okolo 16 minut, jenom uvidím, co na to řekne můj kotník, který mi zničehonic natekl a já vůbec nevím proč. Dám mu klid a uvidíme. Snad to bude dobré,“ prohlásila 36letá závodnice s osobním rekordem na 5 km 16:03.97. Mezi nejlepšími běžkyněmi figurují ještě jména  Lucie Müllerové, Jitky Bělohlávkové a Lenky Šibravové.

TESCO Grand Prix je součástí běžeckého seriálu Pražského mezinárodního maratonu (PIM), který začal v březnu Hervis půlmaratonem a pokračoval květnovým maratonským víkendem. Její součástí je i nesoutěžní Tesco běh pro život, jehož výtěžek bude věnován Nadačnímu fondu dětské onkologie Krtek. METRO běhu pro muže na 10 km byla, stejně jako pražskému půlmaratonu a maratonu, udělena od IAAF známka Silver Road Race, tedy jakési oficiální stvrzení, že splňuje vysoké standardy pro běhy mimo dráhu.
Počet přihlášených běžců do závodních běhů je v současné chvíli 3 215. Registrace však ještě stále pokračuje a očekává se přes 3 600 běžců. V loňském roce bylo konečné číslo 2 809,“ uvedl Carlo Capalbo, president organizačního týmu PIM.

Český atletický svaz kvituje s velkým nadšením, co společnost PIM dokázala společně s partnery za dobu své existence vybudovat. Akce PIMu zaujímají v termínové listině významné místo, na startu nechybějí nejlepší čeští běžci. PIM však dokáže být oslavou běhu pro všechny, od amatérů po profesionální sportovce, od nejmenších dětí až po starší občany, ale míří i na profesní sdružení a další skupiny obyvatel. Pro všechny najdeme marketingově velmi dobře připravené a zajímavé akce. Záměrem svazu je takovéto aktivity nejen podporovat, ale zároveň se na nich aktivně podílet,“ prohlásil předseda ČAS Libor Varhaník.

Adam Pražák

Vytisknout