přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. března 2008, 23:12

Český účet načne Bába

V pátek vstoupí do šampionátu první z českých reprezentantů. Kvalifikace čeká výškaře Jaroslava Bábu a tyčkařku Pavlu Rybovou, rozběhy čtvrtkařku Zuzanu Hejnovou a Jakuba Holušu, který se představí na osmistovce.

Ve Valencii je již kompletní třináctka reprezentantů. Dosud chybějící Roman Šebrle se svým koučem Daliborem Kupkou dorazili na hotel krátce po deváté hodině večerní. Ani jejich cesta se neobešla bez komplikací, neboť po přestupu v Madridu nedorazilo jedno z Romanových zavazadel „Neměl by to být větší problém. Ztráta byla reklamována a očekáváme, že zítra dopoledne by se vše mělo napravit,“ řekl k tomu technický vedoucí výpravy Oldřich Zvolánek.   


V hale probíhají poslední přípravy, foto: graf.cz

Závodní vstup českých reprezentantů do šampionátu na sebe nenechá dlouho čekat. Na pátek o půl desáté dopolední je v hale Luise Puiga naplánován zahajovací ceremoniál, úderem celé by měla začít první disciplína, jíž je mužská koule, a o dalších pět minut později to již přijde. V sedmnáctičlenném poli výškařů je i Jaroslav Bába, jediný ze slavné „mafie“ Bába, Janků, Ton, který se na šampionát dokázal nominovat. „Na mě je to brzo, budu muset z hotelu odjíždět tak v sedm, možná i dříve. Určitě bych si raději přispal a závodil až odpoledne, ale nějak se s tím vyrovnán. Vyspaný jsem dostatečně, takže mi bude stačit ráno se nějak vzchopit a jít na to,“ říká odhodlaně třiadvacetiletý atlet, jehož spolu s Romanem Šebrlem označil šéftrenér za největší s českých medailových nadějí. „Za to moc rád nejsem. Limit jsem plnil na poslední chvíli a chybí mi více skoků přes 230 cm. Ale je pravda, že úplně nereálný bronz není,“ myslí si s tím, že první dvě místa mají pro stabilně vysokou výkonnost předplaceny Švéd Stefan Holm a Jaroslav Rybakov z Ruska. Ke kýžené medaili je však nejprve třeba projít kvalifikací a postupová výška není zrovna „měkká“. Pro jistou vstupenku mezi elitu je třeba zdolat 230 cm. Teprve pokud potvrdí tradici a jako zatím pokaždé na velké akci projde do finále, může se Jaroslav Bába pokusit na své úspěšné vystoupení z HMS v Budapešti, kde získal bronz.

Také tyčkařky čeká dlouhá a obtížná kvalifikace. Celkem šestnáct závodnic se bude od 17 hodin pokoušet probojovat se do sobotního finále. Limit je stanoven na 455 cm, což letos Pavla Rybová ještě neskočila, byť v posledním závodu nadějně atakovala i vyšší výšky. „Jenže mezi tím, že člověk něco atakuje, a že něco častěji skáče, je velký rozdíl. Chybí mi více kvalitních závodů, které bych měla za sebou,“ posteskla si halová mistryně světa z Lisabonu 2001, která však letos musela výrazně odsunout start do sezony kvůli zranění. Nijak jí ani nechlácholí, že oproti letním mistrovství nejsou ve startovním poli některé ze silných skokanek, jako například Ruska Julia Golubčiková. „Já vím, že se musím soustředit především sama na sebe a na své skoky,“ říká zkušeně.

Od 18:32 čeká horká premiéra na velké seniorské akci benjamínka výpravy Jakuba Holušu. "Majitel" limitů na trati 800 a 1500 m se nakonec rozhodl pro tu kratší, na kterou s trenérem Janem Škrabalem zaměřili závěrečnou část své přípravy. Ve třetím z rozběhů, z nichž dále postupují dva přímo a dalších šest časem, ho čekají těžcí soupeři v čele s Jihoafričanem Mbulaeni Mulaudzím s OR 1:42.89. V porovnání letošních časů je Jakub na třetím místě v rozběhu.

V obdobné situaci je i čtvrtkařka Zuzana Hejnová, které patří papírově čtvrtá příčka v druhém z rozběhů. Přímo přitom postupují tři, další trojice se k nim přidá na základě časů. Favoritkou Zuzanina rozběhu, který by měl odstartovat v 19:37, je Ruska Natalia Nazarovová se čtyři roky starým osobním maximem pod 50 vteřin (49.68).   

Minifotogalerie, autor: graf.cz

VALENC_11.jpgVALENC_18.jpgVALENC_19.jpg
VALENC_20.jpgVALENC_29.jpgVALENC_40.jpg
VALENC_35.jpgVALENC_31.jpgVALENC_44.jpg

  

Adam Pražák

Vytisknout