přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. srpna 2004, 19:47

Český oštěpař Železný vyráží do boje s atletickou historií

S velkým napětím bude široká i atletická veřejnost sledovat vystoupení českého oštěpaře Jana Železného na Olympijském stadionu.

Světový rekordman se může stát nesmrtelným, pokud ze čtvrteční kvalifikace postoupí do sobotního finále a tam vybojuje zlatou medaili. Může napsat velký příběh. 

Železný získal tři olympijské tituly za sebou, v Soulu v roce 1988 byl navíc těsně druhý. A čtvrtým triumfem za sebou by se vyrovnal legendárním atletům - dálkaři Carlu Lewisovi a diskaři Alu Oerterovi.

Železný má ale před svou poslední olympiádou drobnou potíž, bolí ho úpon achilovky na levé noze. I proto odjel do Atén o dva dny dříve, než původně zamýšlel, aby se mohl svěřit do rukou známého fyzioterapeuta Pavla Koláře. "Není to sice úplně ideální, ale každým dnem se to lepší," citoval Železného slova manažer Alfons Juck.

Samotný oštěpař se před závody tradičně schovává, ale podle svého manažera si pochvaluje, že přijel dřív. "Mohli jsme na kotníku pořádně zapracovat, snad to do závodu bude dobré," řekl Železný. "A chce to i mít štěstí," upozornil, že vydařený první kvalifikační pokus by mu ušetřil další trápení.

Železný je známý tím, že oštěp deset dní před soutěží nechá schovaný ve futrálu. V Aténách se byl třikrát proběhnout, trochu protáhnout a zašel do posilovny. Nabudilo ho vítězství desetibojaře Romana Šebrleho, s nímž je dobrý kamarád. "Mám na to, abych jeho úspěch zopakoval," nechal se slyšet. "Bude čelit tlaku, neboť celý svět bude sledovat jeho boj o historické
zlato,"
řekl Juck. 

Trojnásobný mistr světa naposledy házel na Zlaté tretře a od té doby uplynulo 79 dnů. Podle světových tabulek nepatří mezi favority, figuruje na osmé pozici výkonem 86,12 metru. "To mě neznepokojuje," řekl ještě před odletem sedmatřicetiletý atlet. V Aténách odmítl žádost o rozhovor několika světových médií, nemluvil ani s českými žurnalisty. Soustředí se pouze na výkon.

Až nastoupí do kvalifikace, bude vědět, zda jej sportovci opět zvolili do Komise sportovců MOV, kde byl již před několika lety. Železný tak trochu naznačil, co chce udělat dál se svým životem. Pokud vyhraje v Aténách čtvrté zlato, mohlo by mít jeho slovo ještě větší váhu i na sportovním diplomatickém poli. Ve čtvrtek večer může udělat první dílčí krok.
                                                                                                     ČTK