přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. srpna 2004, 21:38

Český disk v Aténách těsně pod medailovými stupni

Čtvrté místo ze soutěže diskařek si na olympijských hrách v Aténách odnesla česká závodnice Věra Cechlová-Pospíšilová.


Foto: F. Macák
Podobně jako na loňském mistrovství světa v Paříži pětadvacetileté diskařce chybělo kousek štěstí, konkrétně 9 centimetrů, k medailové radosti. Česká reprezentantka přitom zahájila soutěž zostra, v první sérii se ujala vedení hodem dlouhým 63.02. Když pak druhým pokusem poslala disk na metu 66.08, otevřela se před ní reálná vidina olympijské medaile. Třetí série, která uzavřela širší finále, však přinesla důrazné odpovědi hned několika soupeřek. Z čela průběžného pořadí Cechlovou nejprve sesadila Běloruska Jatčenková výkonem 66.17, krátce nato Řekyně Kelesídouová dala dokonce 66.68. Z medailové pozice českou diskařku nadobro odsunula ruská reprezentantka Natalija Sadovová výkonem z předposlední série 67.02.
Vedení už dvaatřicetileté Rusce žádná ze soupeřek nevzala, a tak se světová šampionka z Edmontonu 2001, stříbrná z OH v Atlantě a obhájkyně čtvrtého místa stala v Aténách olympijskou vítězkou pro rok 2004. Druhou příčku z minulých OH v Sydney obhájila před domácím publikem Anastasía Kelesídouová, která stříbro získala i na loňském MS v Paříži. Tam dominovala dnes bronzová běloruská veteránka Irina Jatčenková.

Věra Cechlová-Pospíšilová po neplatném třetím pokusu dokázala ještě třikrát výrazně pokořit 62 metrů, v závěrečné sérii se vytáhla na 64.84, ale to na zisk cenného kovu nestačilo. "Chybělo tomu strašně málo,
devět centimetrů bolí,"
přiznala Cechlová v rozhovoru pro ČTK, "Ale ten necelý metr na zlato mě mrzí víc. Doufám, že už to za čtyři roky konečně vyjde, že to cinkne," věří v medaili na OH 2008 v Pekingu. Vynikající, avšak nepopulární čtvrté místo zaznamenala rodačka z Litoměřic také před dvěma lety na evropském šampionátu v Mnichově, při svých dvou dosavadních startech na mistrovství světa skončila sedmá, respektive pátá. Už čtyřikrát se Cechlová představila na vrcholné seniorské akci (pravidelně od sezony 2001) a pokaždé prošla až do užšího finále. Medailový sen však zatím pro současnou světovou diskařku číslo 1 v žebříčku IAAF zůstává nesplněný.

Výsledky disku žen na OH 2004:
1. Sadovová (Rus.) 37.02, 2. Kelesídouová (Řec.) 66.68, 3. Jatčenková (Bělorus.) 66.17, 4. Cechlová-Pospíšilová (ČR) 66.08, 5. Antonovová (Ukr.) 65.75, 6. Grasuová (Rum.) 64.92, 7. Faumuinaová (N. Zél.) 63.45, 8. Vóggoliová (Řec.) 62.37

Kompletní finále disku žen naleznete ZDE.

Tomáš Klement

Vytisknout