Český běžec na mistrovství světa v krosu

Milan Kocourek poběží na mistrovství světa v krosu. Byl nominován na základě 18. místa z loňského evropského šampionátu v kategorii juniorů.

Oficiální stránky zde

V sobotu se v keňské Mombase uskuteční již 35. mistrovství světa v krosu. Mezi světovou elitou bude také jeden český zástupce. Po loňské absenci, kdy ČR neměla na tomto šampionátu zastoupení, poběží letos v kategorii mužů teprve dvacetiletý Milan Kocourek (Athletic Runners Club Brno).

Kocourek je vítězem letošního mistrovství ČR v krosu, kdy uhájil vedení v závodě před zkušeným Róbertem Štefkem. Loni zvítězil Kocourek na stejném šampionátu v juniorské kategorii a byl nominován do Itálie na evropský šampionát. Tam doběhl mezi juniory na 18. místě a zajistil si tak letenku do Afriky.

"Účast na mistrovství světa je pro mě v podstatě splněným snem," říkal před úterním odletem český reprezentant. "Šance budu mít v porovnání s vytrvalci tmavé pleti samozřejmě nízké, ale bude to ta největší zkušenost, co jsem zatím mohl získat." Česká minivýprava složená ze závodníka a jednoho člena doprovodu odletěla do Keni v úterý, protože budou nutné tři dny aklimatizace. Odletu předcházela také čtyři povinná očkování. "Je to určitě ta nejvzdálenější a nejexotičtější země, kde jsem kdy byl," dodal brněnský běžec.

Se svým trenérem Jiřím Sequentem se Kocourek na MS připravoval: "Udělali jsme krosovou přípravu. V hale jsem sice závodil, ale vypustil jsem to, soustředili jsme se na Afriku." Svou formu předvedl o uplynulém víkendu Kocourek na M ČR ve Frýdku-Místku. "Rozběhl jsem to od začátku a běžel naplno," řekl k tomu. "Když na něco člověk má mít, ať se snaží na sto procent."

Historická bilance a jména ve startovním poli ale nedávají našemu běžci velké šance na úspěch. V novém tisíciletí startovali na MS v krosu pouze dva čeští závodníci. V roce 2005 doběhl Róbert Štefko na 96. místě, rok předtím Jan Kreisinger na místě stodvacátém. V loňském roce neměla Česká republika na světovém šampionátu zastoupení.